Udostępnij

Paulina Kramarz: musimy działać kompleksowo, a nie malować na zielono kominy na Titanicu

13.06.2019

Na facebookowym profilu Pauliny Kramarz [obszerny wywiad z nią przeczytacie TUTAJ] pojawił się bardzo ciekawy wpis, który za jej zgodą przedrukowują dla was. Jedną z inspiracji do jego zamieszczenia było najpewniej to, że krakowscy radni – wzorem Warszawy i wytyczając wzór dla innych samorządów – postanowili walczyć ze smogiem z pomocą zielonego betonu. Sam wpis nie jest jednak tylko o tym, a o sprawach ważniejszych i o wiekszych problemach.

Oto on:
Urzędnicy_czki i politycy_czki w naszym kraju tkwią mentalnie w XXw i uważają, że wszelkie problemy można rozwiązać technologiami.

Smog – beton antysmogowy.

Rewitalizacja terenu – beton na różne sposoby.

Problemy komunikacyjne – autostrady, również przez miasto, tak, żeby było jeszcze więcej smogu.

Problemy z wodą (susze i powodzie) – betonowa regulacja rzek i betonowe zbiorniki.

To tylko mały wycinek. 🙁 Bo co powiedzieć np. na planowanie kopalń (Poleski Park Narodowy), autostrad (przez Mazury i Biebrzę) koło/przez mokradła, tak kluczowe dla gospodarki wodnej i wychwytywania CO2. Albo wycinka i robienie odwadniających dróg zrywkowych w rzekotwórczej Puszczy Karpackiej.

Kompletnie do nich nie dociera, jak ważna jest przyroda, zieleń w dobie kryzysu klimatyczno-ekologicznego, że musimy adaptować nasze miasta, miasteczka, wsie, całą Polskę do coraz bardziej widocznych zmian.

I działać kompleksowo, a nie malować na zielono kominy na Titanicu, np. kupując oczyszczacze powietrza, czy też jeden beton zastępując drugim.

Obudźcie się – większość z Was ma dzieci, wnuki. Niektórzy_re są na tyle młodzi, że na własnej skórze poczują to, do czego sami_e się przyczynili.

I zacznijcie proszę słuchać nauki, chociaż jej.

***

Powyższy tekst jest wpisem z facebookowego profilu dr hab. Pauliny Kramarz, profesor UJ, który przedrukowujemy za jej zgodą. Można na nim znaleźć zdecydowanie więcej ciekawych spostrzeżeń.

Fot. Olleg/Shutterstock.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.