Udostępnij

Pellet z domieszką plastiku? To nie żart, a realia

02.04.2025

Pellet jest tani i przyjazny środowisku – to jeden z największych mitów, jakie powiela się na temat źródeł ogrzewania. Okazuje się, że roczny koszt takiego ogrzewania sięga nawet 10 tys. złotych.

Jak więc uświadomić konsumentom planującym budowę domu lub zmianę systemu ogrzewania wyzwania niesione przez użytkowanie pieców na pellet? Mimo reklamowania pelletu jako „taniej i ekologicznej” opcji, rzeczywistość jest inna.

Pellet z domieszką plastiku? Dla niektórych producentów to chleb powszedni

Realne koszty użytkowania pieca na pellet są bagatelizowane. Według szacunków roczne ogrzanie domu wymaga 6-12 ton pelletu. To wiąże się nie tylko z wysokimi wydatkami (nawet 150 tys. złotych na sam opał w ciągu 15 lat), ale także z koniecznością wygospodarowania dużej przestrzeni magazynowej. Jeśli doliczyć do tego koszt samego pieca i instalacji, który może sięgać nawet 40 tys. złotych, okazuje się, że wybór pelletu jako źródła ciepła jest dużo mniej opłacalny, niż powszechnie myślano.

– Pellet to jest biomasa w nazewnictwie Unii Europejskiej, ale de facto jest to paliwo stałe – tłumaczy Janusz Piechoczek z Polskiego Alarmu Smogowego.

Dodaje, że pellet powinien być produktem ubocznym przy produkcji drewna. – Problem pojawia się, gdy produkcja drewna sama w sobie ma służyć wytwarzaniu pelletu.

Sama branża pelletowa przynawała, że zbliża się właśnie do tego momentu. Piechoczek określa to „bardzo krótkowzroczną polityką”. – Z naszego punktu widzenia bardzo ważne jest to, żeby w końcu weszły w życie normy jakości pelletu. W tym momencie ich nie ma. My czekamy na tę ustawę z utęsknieniem. Wiemy, że takie prace się toczą, ale na ten moment trudno powiedzieć, kiedy przepisy zaczną obowiązywać. To by na pewno chroniło osoby korzystające z pieców pelletowych, bo w tej chwili zdarza się wiele sytuacji, że nieuczciwi producenci pelletu dodają do niego np. odpady z tworzyw sztucznych, co jest barbarzyństwem. Wiemy, że ten proceder cały czas ma miejsce.

– Przez lata pellet był promowany jako ekologiczna i ekonomiczna alternatywa dla węgla. Niestety, rzeczywistość wygląda inaczej – zarówno pod względem wpływu na domowy budżet, jak i zdrowie oraz środowisko. Chcemy pokazać Polakom pełny obraz tego typu ogrzewania – mówi Adam Gołub, prezes Fundacji Edukujemy.org.pl.

Palenie nim szkodzi zdrowiu

Właśnie po to, żeby walczyć z utartym, ale jednak błędnym przekonaniem, powstała kampania „Nabici w pellet” prowadzona przez wspomnianą fundację. W ramach kampanii, przy współpracy z analitykiem i dziennikarzem Bartłomiejem Derskim, przygotowano serię filmów, w których użytkownicy pieców na pellet oraz pomp ciepła dzielą się swoimi doświadczeniami. Opowiadają przy tym o faktycznych kosztach ogrzewania, wyzwaniach eksploatacyjnych oraz realnym wpływie tych technologii na środowisko.

– Myślałam, że jest bardziej ekonomiczny w zużyciu paliwa. Nie przypuszczałam, że on mnie będzie tak pożerał – stwierdziła jedna z bohaterek filmu wyprodukowanego w ramach kampanii.

Dodatkowym obciążeniem dla użytkowników pieców na pellet, poza kosztami i koniecznością wygospodarowania przestrzeni, są liczne obowiązki związane z obsługą pieca. To m.in. regularne dosypywanie paliwa, czyszczenie komory spalania, opróżnianie popielnika, a także coroczny serwis systemu kominowego. – Napełnianie pieca pelletem oraz czyszczenie popielnika oznacza bezpośredni kontakt z drobnymi pyłami, które przy wdychaniu mogą powodować śmiertelne choroby. Te mikroskopijne cząsteczki przyczyniają się do rozwoju chorób płuc, takich jak pylica czy przewlekłe zapalenie oskrzeli. Prowadzą w ten sposób do trwałego uszkodzenia tkanki płucnej i ograniczenia zdolności efektywnego oddychania – informują organizatorzy kampanii.

Jak mówią, spalanie pelletu generuje pyły zawieszone i szkodliwe związki chemiczne, w tym rakotwórczy formaldehyd. Długotrwała ekspozycja na zanieczyszczenia powstające w procesie spalania może prowadzić do przewlekłych chorób układu oddechowego, a także zwiększać ryzyko nowotworów. Badania wskazują, że spalanie biomasy może być równie szkodliwe dla zdrowia, jak tradycyjne metody ogrzewania. Organizatorzy tłumaczą, że pellet niskiej jakości często zawiera niebezpieczne zanieczyszczenia – kleje, lakierowane drewno i inne toksyczne substancje. Udokumentowano niepokojący wzrost liczby nowotworów u dzieci i dorosłych, szczególnie płuc i układu oddechowego, spowodowany kontaktem z tymi substancjami.

Zdjęcie tytułowe: Aguadeluna/Shutterstock

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.