Udostępnij

Petycja przeciw wycince w Bieszczadach:”Pozwólmy, aby rok 2020 był dla lasów łaskawszy niż dla nas”

27.08.2020

Trwa społeczna zbiórka podpisów pod petycją do ministra środowiska, Michała Wosia, dotycząca ochrony bliskiego sąsiedztwa Bieszczadzkiego Parku Narodowego. W kontekście tamtejszego „Lasu Bukowego pod Obnogą” od kilku dekad mówi się o utworzeniu rezerwatu. Zdaniem aktywistów Inicjatywy Dzikie Karpaty ochronę cennego przyrodniczo terenu utrudniają… działania prowadzone tam przez Lasy Państwowe.

Oddolna inicjatywa ma na celu m.in. wsparcie dla idei utworzenia rezerwatu „Las Bukowy pod Obnogą”, leżącego w otulinie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Kiedy pod apelem podpisze się 20 tysięcy osób, pismo trafi do ministra środowiska Michała Wosia. Do czwartku (27.08) podpisały ją już 4 tysiące.

Sygnatariusze petycji „Stop wycince w Bieszczadach” domagają się zaprzestania wycinek drzew w otulinie BPN, odwołując się m.in. do art. 74 Konstytucji RP, który mówi o obowiązku ochrony środowiska przez władze publiczne. W dokumencie podkreślono unikatową wartość przyrodniczą miejsca.

„Wciąż jednak nie jest za późno, żeby ocalić unikatowy teren. Podobnych w Polsce mamy niecały 1%! Ta petycja może przyczynić się do powstania Bukowego Lasu pod Obnogą na terenie oddziału 219a, jeżeli będzie nas wystarczająco dużo. Pozwólmy, by rok 2020 okazał się dla lasów łaskawszy niż dla nas” – napisano w petycji.

Spór o ochronę otuliny

Przeciwko wycince w pobliżu BPN protestowano niespełna dwa tygodnie temu, na terenie Nadleśnictwa Stuposiany.

„Lasy Państwowe są głuche na głos społeczeństwa, a patrząc na to, co robią w tak cennych przyrodniczo terenach mamy wrażenie, że specjalnie chcą zdegradowania terenu, aby mieć spokój raz na zawsze, bo po prostu nie będzie już czego chronić. Dlatego zdecydowaliśmy się na gest obywatelskiego nieposłuszeństwa” – oświadczyła wówczas Inicjatywa Dzikie Karpaty, która zorganizowała protest. [O szczegółach protestu, który zatrzymał działania leśników, informowaliśmy tutaj].

Jak jednak podaje organizacja, tydzień po proteście prace w „Lesie Bukowym pod Obnogą” zostały wznowione:

https://www.facebook.com/2092229667693382/videos/2847961792150211/

Jak podaje portal OKO.press, Lasy Państwowe bronią się, że działania w regionie (tzw. trzebieże późne, polegające na usuwaniu wybranych drzew) mają na celu „wzmocnienie pozostałych po zabiegu drzew i powstawanie odnowienia naturalnego”.

Współautor planu rezerwatu „Las Bukowy pod Obnogą”, prof. Jerzy Szwagrzyk z UR w Krakowie, powiedział portalowi, że projekt nie przewiduje tzw. trzebieży, ponieważ „las ma odnawiać się sam”.

_

Petycja, pod którą nadal można się podpisywać, dostępna jest tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Chodimeafotime

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.