Udostępnij

Piątkowy „Marsz dla Polesia”. Protestowano przeciw kopalniom w rejonie Poleskiego Parku Narodowego

17.05.2019

W piątek około godz. 18 pod lubelskim ratuszem zebrał się „Marsz dla Polesia”. Grupa protestujących – sprzeciwiająca się m.in. budowie nowych kopalń w rejonie Poleskiego Parku Narodowego – wspólnie przemaszerowała na Plac Litewski. Na transparentach znalazły się hasła, takie jak „Polesie nie Powęgle” i „Ocalmy Wodniczkę”.

„Międzynarodowy Rezerwat Biosfery UNESCO to nie zagłębie węglowe! Zasoby wodne są ważniejsza niż „czarne złoto”! Przyszłość jest ważniejsza niż zyski!” – przeczytać można na facebookowej stronie wydarzenia. Protestujący wyszli na ulicę, by wyrazić swój sprzeciw przeciwko rozważanym inwestycjom na terenie wokół Poleskiego Parku Narodowego – nowym kopalniom, szybom lub poszerzaniu obszarów aktualnie eksploatowanych.

„Mówi się, że Polesie to przyrodniczy Wawel Polski, perła, albo nawet diament w koronie. Znajdują się tu najcenniejsze torfowiska niskie, które jako nieliczne pozostały w swojej naturalnej, nienaruszonej przez człowieka formie” – mówił w rozmowie z nami prof. Grzegorz Grzywaczewski, biolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. [Z całością rozmowy – wraz ze szczegółami dot. jednej z planowanych inwestycji – zapoznać się można tutaj].

Według lokalnej prasy piątkowy „Marsz dla Polesia” zgromadził kilkadziesiąt osób.

Na transparentach można było zobaczyć hasło „Ocalmy wodniczkę”, czyli rzadki gatunek ptaka wędrownego, zamieszkujący Polesie. Na innych napisano m.in. „Polesie nie Powęgle” czy „Nie dla nowych kopalni!”.

Na uwagę zasługuje również przygotowany przez protestujących apel do spółki PZU. Podpisani apelują w nim o zadeklarowanie przez firmę – idąc śladem spółki Generali – rezygnacji z obsługi ubezpieczeniowej inwestycji wokół Poleskiego Parku Narodowego:

Opublikowany przez W obronie Polesia Piątek, 17 maja 2019

 

Z fotorelacją z protestu zapoznać się można na facebookowej stronie współorganizatorów „Marszu dla Polesia” –  W obronie Polesia:

 

Źródła: Marsz dla Polesia, W obronie Polesia, Dziennik Wschodni

Zdjęcie: Shutterstock/Gallinago_media

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.