Udostępnij

„Piekarnik” w ojczyźnie św. Mikołaja. Susza i największe upały od 100 lat

06.07.2021

5 lipca w Laponii, na stacji meteorologicznej Kevo w Utsjoki zarejestrowano 33,5 stopnia Celsjusza. To najwyższa temperatura w tym regionie od ponad 100 lat. Jednocześnie Laponia cierpi z powodu suszy, a cała Skandynawia rejestruje bardzo wysokie temperatury.

Laponia to najbardziej na północ wysunięty region Finlandii, którego część znajduje się w Arktyce. W kulturze popularnej uchodzi za stolicę świętego Mikołaja, któremu to przekonaniu początek dał żart słynnego fińskiego radiowca, który w 1927 roku powiedział na antenie, że odkryto warsztat świętego.

Tegoroczna pogoda w Laponii niewiele ma jednak wspólnego z tymi wyobrażeniami. Po bardzo ciepłym czerwcu, także lipiec rozpoczął się od wysokich temperatur. Dodatkowo towarzyszą im ostrzeżenia o suszy.

Podobnie jest w pozostałych częściach Skandynawii, gdzie także rejestruje się rekordowe upały. Zwracał na to uwagę między innymi meteorolog Scott Duncan, który do swojej wiadomości na Twitterze dołączył przemawiające do wyobraźni obrazki.

O rekordowych upałach informowała też Greta Thunberg. Zwróciła uwagę, że w Sztokholmie tegoroczny czerwiec był najcieplejszy w historii, a poprzednie dwa rekordy padły w 2019 i 2020 roku. Na poziomie kraju był to trzeci najgorętszy czerwiec w historii. Z kolei w Norwegii, w Saltdal – miejscu znajdującym się w pobliżu koła podbiegunowego – zarejestrowano już 34 stopnie. 1,6 stopnia poniżej norweskiego rekordu wszechczasów.

Nie tylko Laponia

Meteorolodzy łączą skandynawską falę upałów z tym, co działo się w Kanadzie, gdzie zarejestrowano w tym roku prawie 50 stopni Celsjusza, a fala upałów zabiła kilkaset osób.

Rekordowo gorąco było też w Nowej Zelandii, która ma za sobą najcieplejszy czerwiec w historii pomiarów. A na Syberii, w Arktyce, temperatura gruntu osiągnęła poziom 48 stopni Celsjusza.

Upały na Syberii.
Zdjęcia satelitarne, zrobiono w ramach programu Copernicus, pokazują temperaturę gruntu w Jakucji. Teraz ofiarą fali upałów padła Laponia.

Klimatolodzy od dawna zwracają uwagę, że w miarę ocieplania się atmosfery, fale upałów będą stawać się coraz dłuższe i bardziej dotkliwe.

***

Ilustracja w nagłówku pokazuje falę upałów, której ofiarą pada m.in. Laponia. Źródło: Scott Duncan/TT.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w gazetach lokalnych i branżowych. Bloguje na Krowoderska.pl.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.