Udostępnij

PiS chce wygaszać Czyste Powietrze? „To policzek dla mieszkańców”

19.09.2023

Zamiast zapowiadanej wymiany 3 milionów trujących kopciuchów w ramach programu „Czyste Powietrze” – tylko 500 tys. Tak wynika z założeń programowych Prawa i Sprawiedliwości.

Tempo wymiany kopciuchów w Polsce będzie wolniejsze? Według założeń programowych partii rządzącej to możliwe. Celem miała być wymiana 3 milionów kopciuchów do 2030 roku. Tymczasem liczby te zmieniły się w zaprezentowanej we wrześniu wersji programu wyborczego.

Posłanka partii Razem – Daria Gosek-Popiołek i krakowski radny Łukasz Maślona z klubu Kraków dla Mieszkańców zaalarmowali na wspólnej konferencji prasowej ws. zapisów dotyczących programu „Czyste Powietrze”.

– Z dużym niepokojem przyjmujemy, że program został okrojony. Do 2030 r. ma zostać wymienionych nie 3 miliony kopciuchów, a 500 tysięcy – mówiła Gosek-Popiołek na krakowskich Plantach. Parlamentarzystka przypominała dane, według których obecne tempo wymiany kotłów gwarantuje osiągnięcie wymiany na poziomie 500 tys. już do 2025 roku. A to z kolei oznacza, że według planów Prawa i Sprawiedliwości mniej pieniędzy trafi na modernizację polskich gospodarstw. Sam program zostanie spowolniony.

Krakowski radny: to policzek dla mieszkańców, którzy zlikwidowali piece na węgiel

– W krakowskim obwarzanku nadal truje nas ponad 13 000 kopciuchów. Tymczasem partia rządząca zamierza ograniczyć program Czyste Powietrze – mówi w rozmowie ze SmogLabem wspomniany radny Łukasz Maślona. Samorządowiec nie kryje rozgoryczenia faktem, że zamiast zapowiadanych 3 milionów kopciuchów PiS chce zlikwidować jedynie 500 tysięcy bezklasowych kotłów w całej Polsce.

– To policzek dla mieszkańców Krakowa, którzy całkowicie zlikwidowali praktycznie wszystkie piece na węgiel. Zrobili to w trosce o lepsze powietrze. Do tej pory w całym kraju zlikwidowano zaledwie 350 tys. kopciuchów. Jak widać, rząd uznał, że to wystarczy. To prosta droga do gorszego stanu zdrowia, a w przypadku wieku Polaków przedwczesnej śmierci – podkreśla Maślona.

Poslanka Gosek-Popiołek dodawała, że teraz jest czas na nadrabianie zaległości w tempie wymiany kotłów, a nie spowalnianie. – Chcemy uniknąć sytuacji, w której ten program będzie wyglądał jak program niestabilny, program bez perspektyw – mówiła.

 class=
Zdjęcie: materiały prasowe

Program Czyste Powietrze pod ostrzałem?

Wśród 300 stron programu znajdziemy rozdział dotyczący „ekologii i ochrony przyrody”. A w nim cały akapit, który potwierdza niepokojące doniesienia:

Do 2031 zlikwidujemy 500 tys. pieców węglowych. Dzięki inwestycjom i programom wspierającym obywateli będziemy dążyć do znacznego zmniejszania emisji CO2 i poprawy jakości środowiska. W nowej odsłonie programu obserwujemy zwiększone zainteresowanie zastosowaniem pomp ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych. Już co trzecia inwestycja zakłada pompę ciepła jako źródło ciepła. Dlatego przyśpieszyliśmy prace badawczo-rozwojowe i uruchomimy fabrykę polskich pomp ciepła – brzmi kontrowersyjny fragment, który został okrzyknięty zapowiedzią wygaszania kluczowego programu „Czyste Powietrze”.

– Wymiana kopciuchów to jedno z głównych zadań, które stoją przed małopolskimi samorządami. Wszystkie próby zmniejszenia skali tego programu, zmniejszenia jego finansowania, budzą nasze obawy. W Krakowie radni, prezydent, aktywiści i zwykli mieszkańcy wykonali wielki wysiłek, aby zawalczyć o czyste powietrze. Ten sam wysiłek powinny podjąć małopolskie gminy. Bez stabilnych źródeł finansowania to się nie stanie – komentuje dla SmogLabu posłanka Daria Gosek-Popiołek.

Obowiązujące od 2023 r. zasady w programie Czyste Powietrze przewidują trzy progi dochodowe. Od nich uzależniona jest wysokość dotacji. Otrzymać można od 66 do 135 tys. złotych.

Więcej o programie Czyste Powietrze przeczytaj TUTAJ.

Zdjęcie tytułowe: Joanna Urbaniec

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.