Udostępnij

PiS zabiera uboższym Polakom marzenie o tanim prądzie

14.06.2021

Rewolucja prosumencka była niewątpliwie jednym z sukcesów obecnego rządu. Była, bo ostatnimi decyzjami rząd postanowił gwałtownie zahamować rozwój wielkiej elektrowni, która powstaje na polskich dachach. Wyhamowanie to uderzy głównie w uboższe gospodarstwa domowe, które z braku wystarczających środków finansowych zdecydowały się na odłożenie w czasie inwestycji w fotowoltaikę.

Wraz z umożliwieniem atrakcyjnych rozliczeń dla prosumentów tzw. system opustów oraz uruchomieniem programów Mój Prąd i termomodernizacyjnej ulgi podatkowej liczba gospodarstw domowych, które zaczęły produkować własną energię elektryczną zaczęła dynamicznie rosnąć. W Polsce jest już pół miliona prosumentów, a co ważniejsze 3,7 miliona osób mieszkających w domach jednorodzinnych chce zainwestować w fotowoltaikę w najbliższych trzech latach.

Jak to zazwyczaj bywa ci którzy korzystają z atrakcyjnego systemu wsparcia w pierwszej kolejności to ludzie bardziej operatywni oraz ci którzy mają dostateczne zasoby finansowe, żeby przeprowadzić taką inwestycję (dotacja nie pokrywa 100% inwestycji). Wielu ludzi o niższych dochodach też planowało inwestycję we własny, tani prąd. Jednak często ze względu na konieczność zebrania odpowiedniej gotówki zdecydowali się na realizację takiej inwestycji w kolejnych latach. W ostatnich dniach z kilkoma takimi ludźmi rozmawiałem osobiście – oni czują się oszukani i mają do tego pełne prawo, bowiem rządowa propozycja uderza w nich najbardziej. Atrakcyjny system rozliczeń ma zamknąć się z dniem 1 stycznia 2022. Tymi ludźmi nie są „hipsterzy z wielkich miast”. Zmiana dotknie miliony ludzi, żyjących w małych miejscowościach i na wsi, którzy marzą o własnym, tanim prądzie.

Rząd nigdy głośno nie informował społeczeństwa, że nie ma zamiaru aby elektrownia słoneczna zbyt szybko rozrosła się na polskich dachach. Patrząc się na obecną dynamikę na rynku fotowoltaiki w ciągu dwóch, trzech lat liczba prosumentów mogłaby osiągnąć milion, czyli drugie tyle co obecnie. A rządowa polityka energetyczna zakładała, że milion prosumentów pojawi się dopiero w 2030 r. Widać, że rzeczywistość przerosła oczekiwania rządzących i dlatego ci decydują się na likwidację systemu opustów, żeby gwałtownie wyhamować przyrost nowych prosumentów.

Rząd powinien wspierać prosumentów co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, żeby przyspieszyć walkę o czyste powietrze. Wiele osób zdecydowało się na ogrzewanie bezemisyjnymi pompami ciepła wykorzystującymi energię elektryczną właśnie ze względu na atrakcyjne opusty (czytaj też: Rząd wykoleja pociąg z fotowoltaiką). Po drugie, po to żeby walczyć z ubóstwem energetycznym. Energetyka obywatelska powinna być ważną częścią rządowych strategii przeciwdziałania ubóstwu energetycznemu. Jednak obecne działania rządu idą w dokładnie odwrotnym kierunku. Przy nowym, proponowanym przez rząd, systemie rozliczeń z pewnością znajdzie się spora grupa bardziej majętnych ludzi, którzy zdecydują się na inwestycję fotowoltaiczną. Jednak pogorszenie warunków rozliczeń od 1 stycznia 2022 r. zamknie drogę do takiej inwestycji wielu uboższym gospodarstwom domowym.

Nikt nie ma wątpliwości, że dla obsłużenia tak dużej liczby prosumentów konieczne są potężne inwestycje w sieci elektroenergetyczne. Ale na takie inwestycje były i są środki, chociażby z wielomiliardowych funduszy unijnych czy przychodów z systemu handlu emisjami. Jednak do tego potrzebne są strategiczne decyzje rządu. Rząd musi jasno określić się, że chce masowo rozwijać energetykę obywatelską oraz wykorzystać ją do walki o czyste powietrze i przeciwdziałania ubóstwu energetycznemu.

Autor

Andrzej Guła

Współzałożyciel i lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.