Udostępnij

W uniezależnieniu się od rosyjskich surowców pomoże… rezygnacja z plastiku

04.11.2022

Plastik, ze względu na swą trwałość, zalega w środowisku nawet kilkaset lat. Tyle bowiem trwa jego rozkład. Co za tym idzie, tak powszechnie stosowany materiał trafia między innymi do mórz i oceanów. Wpływa na ich ekosystemy, a docelowo również na nasze zdrowie.

Ograniczenie produkcji tworzyw sztucznych jest istotne również z punktu widzenia kryzysu energetycznego. Ujawnia to nowy raport Break Free From Plastic i Center for International Environmental Law (CIEL).

Plastik a zależność od rosyjskich surowców

Z raportu wynika, że należy pilnie ograniczyć produkcję tworzyw sztucznych, żeby zmniejszyć zależność Unii Europejskiej od paliw kopalnych, w tym od rosyjskiej ropy i gazu.

– Inwazja Rosji na Ukrainę obnaża niebezpieczeństwo naszego globalnego uzależnienia od paliw kopalnych. Oczekiwanie indywidualnych działań konsumentów jest nieadekwatną i nieproporcjonalną odpowiedzią na skalę i intensywność obecnego kryzysu. Przywódcy UE muszą powstrzymać swoje neokolonialne polowanie na nowe źródła paliw kopalnych. Zamiast tego powinni stawić czoła problemowi poprzez natychmiastowe ograniczenie produkcji plastiku. Należy zacząć od niepotrzebnych plastikowych opakowań jednorazowego użytku, aby oszczędzać gaz – mówi Lili Fuhr, zastępca dyrektora CIEL’s Climate & Energy Program.

 class=
Grafika z raportu „Winter is coming”, źródło: ZERO WASTE Polska

Ruch Break Free From Plastic podaje, że w UE to tworzywa sztuczne i przemysł petrochemiczny odpowiadają za największe zapotrzebowanie na ropę naftową, gaz ziemny i prąd. Z tej energii aż 40 proc. zużywa się do produkcji plastikowych opakowań.

– Nieuwzględnienie tego sektora w planie „Oszczędzaj gaz dla bezpieczniejszej zimy” to poważne niedopatrzenie. Podczas gdy rodziny i małe firmy borykają się z niebotycznymi rachunkami za energię, przemysł petrochemiczny marnuje ograniczone zasoby na produkcję niepotrzebnego plastiku jednorazowego użytku, napędzając kryzys energetyczny w UE – komentuje Delphine Lévi Alvarès, europejska koordynatorka ruchu Break Free From Plastic.

Jak z tym walczyć?

Zmniejszając produkcję plastikowych opakowań o połowę i osiągając 90-procentowy poziom recyklingu, można by zaoszczędzić równowartość rocznego zużycia przez Czechy ropy naftowej i gazu ziemnego. Zdaniem specjalistów, takie działanie pozwoli zająć się kryzysami energetycznym i klimatycznym oraz problemem związanym z plastikiem. Jak twierdzi zespół Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste, plastik musi odejść, żeby zima była bezpieczniejsza.

Jak podsumowują twórcy raportu, ze względu na fakt, że siedem największych krajów UE zużywających ropę naftową i gaz do produkcji tworzyw sztucznych jest również odpowiedzialnych za 77 proc. wszystkich odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych w UE. Środki te powinny być wdrażane priorytetowo w Belgii, Niemczech, Hiszpanii, Francji, Włoszech, Holandii i Polsce.

W raporcie stwierdzono, że osiągnięcie redukcji odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych o 50 proc. i 90 proc. recyklingu doprowadziłoby do zmniejszenia o 6,2 mld m³ gazu kopalnego i 8,7 mln ton ropy naftowej na poziomie UE w porównaniu z 2020 r. Liczby te są równoważne końcowemu zużyciu ropy i gazu w Republice Czeskiej w 2020 r.

Źródło: Raport „Winter is coming. Plastic has to go”

Zdjęcie tytułowe: Ariya J/Shutterstock

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.