Zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi może pokonać tysiące kilometrów w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Tak wykazali w badaniach naukowcy, opierając się na danych z GPS i tagów satelitarnych w 25 plastikowych butelkach. Maksymalny prześledzony dystans wyniósł 2845 kilometrów w 94 dni. Badacze mają nadzieję, że ich “przesłanie w butelce” z hinduskiej rzeki Ganges, pomoże rzucić światło na problem obecności plastiku w rzekach.
– Widzimy, że to prawdziwie globalny problem. Kawałek plastiku upuszczony do rzeki lub oceanu może wkrótce zostać wyrzucony na drugą stronę świata – powiedziała Emily Duncan, główna autorka badania opublikowanego w Public Library of Science (PLOS) One.
Ganges w Indiach dostarcza wodę dla prawie pół miliarda ludzi. Rzeka wznosząca się u podnóża Himalajów i kończąca aż w Zatoce Bengalskiej znajduje się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych na świecie.
Naukowcom z University of Exeter i Zoological Society of London posłużyła do badań drogi, jaką pokonują 50-mililitrowe plastikowe butelki. W większości płynęły w dół rzeki etapami, od czasu do czasu blokując się po drodze. Trzy butelki zostały wypuszczone już bezpośrednio do Zatoki Bengalskiej. Te pokonywały większe odległości, podążając za prądami przybrzeżnymi, by później się rozprzestrzenić dalej.
Nowy sposób edukacji o szkodliwości plastiku?
Naukowcy mają nadzieję, że ich elektroniczne znaczniki do butelek będą “potężnym narzędziem” zwiększania świadomości na temat skutków zanieczyszczenia plastikiem.
– Technologie wykorzystane w tych badaniach są całkowicie dostępne, więc naukowcy mogą powtarzać, modyfikować i ulepszać przedstawione przez nas rozwiązania do śledzenia innych odpadów – podkreślił Alasdair Davies z organizacji łączących technologie z ochroną przyrody.
Wtórował mu dr Duncan: – W ten sposób możemy uczyć w szkołach o zanieczyszczeniu plastikiem; w taki sposób, aby dzieci mogły zobaczyć, gdzie trafia ich butelka. Dane z takich znaczników mogą zostać wykorzystane w modelach globalnych, aby dać nam jaśniejszy obraz tego, jak plastik się przemieszcza i dokąd trafia.
Wcześniejsze badania sugerują, że rzeki transportują do 80 procent zanieczyszczeń plastikiem występujących w oceanach. Technologia śledzenia okazała się przydatna do pokazywania większej liczby plastiku pływającego na ich wodach, ale z kolei o transporcie rzecznym tych zanieczyszczeń wciąż wiemy mało.
Plastik w wodzie to jednak nie tylko butelki. W niedawnym badaniu opublikowanym w “Science of the Total Environment”, przeprowadzonym m.in. przez naukowców z Wildlife Institute of India, stwierdzono, że jednym z największych zagrożeń dla dzikiej przyrody Gangesu są plastikowe sieci rybackie.
Czytaj także: “Cud w Gangesie”. Pierwszy raz od lat woda była zdatna do picia
__
Źródło: Business Insider
Zdjęcie: Shuterstock