Udostępnij

Plebiscyt „Supermiasta”: walka ze smogiem najważniejszym osiągnięciem 30-lecia

08.05.2020

Tak zdecydowali czytelnicy krakowskiej edycji „Gazety Wyborczej”. „Bardzo mnie cieszy, że jakość powietrza jest dla krakowian tak ważna” – komentował Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Sukces w krakowskich zmaganiach z zanieczyszczeniem zyskał uznanie 27 proc. czytelników, którzy zdecydowali się głosować w plebiscycie. Inne docenione zjawiska to boom turystyczny (17 proc. i drugie miejsce) oraz rozwój sektora biznesowego (11 proc. i trzecie miejsce).

Jak zauważa „Wyborcza”, gęsty smog spowijałby Kraków jeszcze długo, gdyby nie działalność aktywistów Krakowskiego Alarmu Smogowego. To oni wpłynęli na władze miasta i województwa, które na poważnie zajęły się problemem. Dzięki temu stężenia szkodliwych pyłów w stolicy Małopolski nie są tak wysokie, jak jeszcze kilka lat temu.„Bardzo mnie cieszy, że jakość powietrza jest dla krakowian tak ważna. Myślę, że walka ze smogiem jest nie tylko w Krakowie, ale i w skali całego kraju jednym z ważniejszych wyzwań, z którymi przyszło nam się mierzyć” – mówił „GW” jeden z liderów KAS, Andrzej Guła.

Krakowski Alarm Smogowy dał początek ogólnopolskiemu ruchowi na rzecz poprawy jakości powietrza. Jego działacze stali za pierwszymi protestami przeciwko bezczynności władzy wobec zanieczyszczenia.

„Kiedy organizowaliśmy pierwsze marsze, denerwowaliśmy się, czy przyjdzie 5, czy 10 osób. Reakcje przeszły nasze oczekiwania. Gdy ulicą Floriańską przeszedł ponadtysięczny tłum, wiedzieliśmy, że ta złość na smog, która w ludziach kumulowała się od lat, teraz wybuchła” – komentował Guła w „Wyborczej”.

Po protestach w Krakowie udało się przyspieszyć wymianę najbardziej nieekologicznych pieców. Miejskie dotacje pomogły w pozbyciu się 45 tysięcy palenisk. Sukcesem jest również wprowadzenie małopolskiej uchwały antysmogowej. Na jej mocy od września 2019 roku w mieście nie można palić węglem i drewnem.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Zdjęcie: fotohuta/ Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.