Udostępnij

Płomienne przemówienie ws. zmian klimatu obiegło świat. Ma już 6 milionów wyświetleń

29.03.2019

We wtorek amerykański senat odrzucił propozycję tzw. Green New Deal – przeciwko było 57 senatorów w 100-osobowej izbie. W trakcie dyskusji wokół projektu Alexandria Ocasio-Cortez – jedna z głównych orędowniczek rozwiązania – wygłosiła mowę, która szybko stała się popularna w mediach społecznościowych. Tylko na facebookowym profilu The Guardian wyświetlono ją już prawie 6 milionów razy.

Wypowiedź Ocasio-Cortez stanowiła reakcję na słowa Seana Duffy’ego (z Partii Republikańskiej), który w kpiącym tonie powiedział:

„Green New Deal to taki, który brzmi świetnie, jeśli jesteś bogatym liberałem z Nowego Jorku lub Kalifornii, ponieważ możesz sobie pozwolić na modernizację swojego domu lub zbudować nowy dom o zerowej emisji, który jest energooszczędny, niedrogi i bezpieczny”.

Najmłodsza w historii członkini Kongresu USA odpowiedziała m.in. tak:

„To nie jest kwestia elitarna, to kwestia jakości życia. Chcesz powiedzieć ludziom, że ich troska i pragnienie czystego powietrza i czystej wody jest elitarne? Powiedz to dzieciom z południowego Bronxu, które cierpią na najwyższy wskaźnik astmy dziecięcej w kraju. Opowiedz o tym rodzinom z Flint, których dzieci mają wysoki poziom ołowiu we krwi. Ich mózgi są uszkodzone do końca życia. Nazywaj ich elitarnymi. Mówisz tym dzieciom, że próbują wsiąść do samolotu do Davos? Ludzie umierają!”

„To jest poważne. I nie powinno być kwestią stronniczą. Chodzi o naszych wyborców i całe nasze życie. Iowa, Nebraska, szerokie połacie środkowego zachodu toną w tej chwili pod wodą. Farmy, miasta, które nigdy nie zostaną odzyskane i nigdy nie wrócą. I jesteśmy tutaj, a ludzie bardziej troszczą się o pomoc firmom naftowym niż pomaganie własnym rodzinom? Nie wydaje mi się. Nie wydaje mi się!”.

„Rząd wiedział, że zmiany klimatyczne mają miejsce już w 1989 r., kiedy ogłosiła to NASA. Sektor prywatny także wiedział już o tym w latach siedemdziesiątych. A więc od momentu, w którym się urodziłam, mieliśmy czas na to, by zając się tym problemem. Chciałabym, żeby to nie musiało tyle kosztować. Ale w tym roku skończę 30 lat i przez całe 30 lat mojego życia nie poczyniliśmy znaczących inwestycji, by przygotować cały kraj na to, o czym wiedzieliśmy”.

„Mamy szansę, by obniżyć koszty teraz, ponieważ – zapewniam Was – koszty realizacji Green New Deal będą o wiele mniejsze niż koszt jego nieprzyjęcia”.

Alexandrii Ocasio-Cortez można posłuchać na nagraniu z obrad senatu, opublikowanym w mediach społecznościowych m.in. przez „The Guardian”:

Green New Deal

Projekt Green New Deal to dokument skoncentrowany na trosce o klimat i środowisko naturalne z jednej strony, z drugiej natomiast na losie klasy pracującej.

Niewykluczone, że mimo odrzucenia propozycji, postulaty „nowego zielonego ładu” staną się istotnym tematem w nadchodzącej kampanii prezydenckiej.

 

O szczegółach projektu Green New Deal pisaliśmy więcej tutaj.

Źródła: Youtube/Guardian News, CNNReuters

Zdjęcie: Shutterstock/lev radin

Tłumaczenie: Sebastian Medoń

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.