Płomienne przemówienie ws. zmian klimatu obiegło świat. Ma już 6 milionów wyświetleń

3682
0
Podziel się:
Płomienne przemówienie Ocasio-Cortez. To nie jest kwestia elitarna, to kwestia jakości życia

We wtorek amerykański senat odrzucił propozycję tzw. Green New Deal – przeciwko było 57 senatorów w 100-osobowej izbie. W trakcie dyskusji wokół projektu Alexandria Ocasio-Cortez – jedna z głównych orędowniczek rozwiązania – wygłosiła mowę, która szybko stała się popularna w mediach społecznościowych. Tylko na facebookowym profilu The Guardian wyświetlono ją już prawie 6 milionów razy.

Wypowiedź Ocasio-Cortez stanowiła reakcję na słowa Seana Duffy’ego (z Partii Republikańskiej), który w kpiącym tonie powiedział:

„Green New Deal to taki, który brzmi świetnie, jeśli jesteś bogatym liberałem z Nowego Jorku lub Kalifornii, ponieważ możesz sobie pozwolić na modernizację swojego domu lub zbudować nowy dom o zerowej emisji, który jest energooszczędny, niedrogi i bezpieczny”.

Najmłodsza w historii członkini Kongresu USA odpowiedziała m.in. tak:

„To nie jest kwestia elitarna, to kwestia jakości życia. Chcesz powiedzieć ludziom, że ich troska i pragnienie czystego powietrza i czystej wody jest elitarne? Powiedz to dzieciom z południowego Bronxu, które cierpią na najwyższy wskaźnik astmy dziecięcej w kraju. Opowiedz o tym rodzinom z Flint, których dzieci mają wysoki poziom ołowiu we krwi. Ich mózgi są uszkodzone do końca życia. Nazywaj ich elitarnymi. Mówisz tym dzieciom, że próbują wsiąść do samolotu do Davos? Ludzie umierają!”

„To jest poważne. I nie powinno być kwestią stronniczą. Chodzi o naszych wyborców i całe nasze życie. Iowa, Nebraska, szerokie połacie środkowego zachodu toną w tej chwili pod wodą. Farmy, miasta, które nigdy nie zostaną odzyskane i nigdy nie wrócą. I jesteśmy tutaj, a ludzie bardziej troszczą się o pomoc firmom naftowym niż pomaganie własnym rodzinom? Nie wydaje mi się. Nie wydaje mi się!”.

„Rząd wiedział, że zmiany klimatyczne mają miejsce już w 1989 r., kiedy ogłosiła to NASA. Sektor prywatny także wiedział już o tym w latach siedemdziesiątych. A więc od momentu, w którym się urodziłam, mieliśmy czas na to, by zając się tym problemem. Chciałabym, żeby to nie musiało tyle kosztować. Ale w tym roku skończę 30 lat i przez całe 30 lat mojego życia nie poczyniliśmy znaczących inwestycji, by przygotować cały kraj na to, o czym wiedzieliśmy”.

„Mamy szansę, by obniżyć koszty teraz, ponieważ – zapewniam Was – koszty realizacji Green New Deal będą o wiele mniejsze niż koszt jego nieprzyjęcia”.

Alexandrii Ocasio-Cortez można posłuchać na nagraniu z obrad senatu, opublikowanym w mediach społecznościowych m.in. przez „The Guardian”:

Green New Deal

Projekt Green New Deal to dokument skoncentrowany na trosce o klimat i środowisko naturalne z jednej strony, z drugiej natomiast na losie klasy pracującej.

Niewykluczone, że mimo odrzucenia propozycji, postulaty „nowego zielonego ładu” staną się istotnym tematem w nadchodzącej kampanii prezydenckiej.

 

O szczegółach projektu Green New Deal pisaliśmy więcej tutaj.

Źródła: Youtube/Guardian News, CNNReuters

Zdjęcie: Shutterstock/lev radin

Tłumaczenie: Sebastian Medoń

Podziel się: