Udostępnij

Płoną lasy na północy Indii. „Drzewa i zwierzęta umierają w ogniu. Dlaczego nikt nie panikuje?”

26.05.2020

Pożary w stanie Uttarakhand w północnej części Indii trwają już od czterech dni. PM Dhakate, urzędnik zajmujący się ochroną lasów, poinformował, że dzięki satelitom NASA udało się namierzyć wszystkie pożary. W terenie działa straż i odpowiednie służby.

„Trudno jest nam opanować ogień przez silny wiatr, który go rozwiewa” – mówiła kilka dni temu w hinduskich mediach Anita Kunwar, która zajmuje się lasami w Uttarakhand.

Czytaj także: W Amazonii pożarów jest mniej, ale zagraża jej wycinka

Dziś (26.05) inny urzędnik, PM Dhakate, przekonuje, że sytuacja jest pod kontrolą. „Żaden z pożarów nie jest pozostawiony sam sobie” – napisał na Twitterze. Na opublikowanej przez niego mapie widać miejsca, gdzie wciąż płoną lasy (są zaznaczone czerwonymi kropkami):

Jak wynika z informacji podawanych przez hinduskie media, od początku sezonu pożarowego ogień wybuchał w lasach w całym stanie już 46 razy. Spłonęło 50 hektarów terenu. Zginęły dwie osoby, które próbowały uciec przed żywiołem. Jedna jest ciężko ranna.

Na razie trudno oszacować, ile zwierząt straciło życie.

„Chyba każdy Hindus przejął się pierwszym zdjęciem spalonego kangura, który zginął podczas pożarów w Australii. Ale nie mamy tyle współczucia dla populacji naszych zagrożonych jeleni Tahr, które płoną żywcem?” – napisała w social mediach aktywistka klimatyczna Licypriya Kangujam. „Miliony drzew i zwierząt jest w niebezpieczeństwie. To straszne. Dlaczego nikt dziś nie panikuje?” – dodała.

https://twitter.com/LicypriyaK/status/1264980079739678720

Skala zjawiska, które w tej części Indii zdarza się cyklicznie, jest mniejsza niż w 2018 i 2019 roku. Kangujam podkreśla, że widzi, jak władze stanowe starają się zapobiec kolejnym pożarom. Jednak, jak pisze, sam system ochrony lasów w Uttarakhand nie wystarczy. „Martwią mnie katastrofalne skutki zmian klimatu. Pożary są spowodowane coraz wyższymi temperaturami” – czytamy na jej Twitterze. Aktywistka apeluje do władz Indii, żeby podjęły działania, mające ograniczyć globalne ocieplenie: „Nasi liderzy powinni działać już dziś, rezygnując z wykorzystywania i spalania paliw kopalnych, górnictwa i wycinek lasów.”

Zdjęcie: Asha Roshi/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.