Udostępnij

W Amazonii pożarów jest znacznie mniej, ale wciąż zagraża jej wycinka

14.10.2019

Dane opublikowane przez brazylijską agencją rządową INPE potwierdzają, że wrześniu wyraźnie zmniejszyła się skala dewastacji tamtejszej części Puszczy Amazońskiej. Znacząco spadła liczba pożarów, jednak nie oznacza, to że drzewa są bezpieczne: lasom wciąż zagraża niekontrolowana wycinka.

Jak podaje brazylijska rządowa agencja badań kosmicznych INPE – ta sama, którą kilka miesięcy temu krytykował Prezydent Bolsonaro – we wrześniu tempo niszczenia brazylijskiej części Amazonii znacznie spowolniło, a to za sprawą znacznie mniejszej liczby pożarów, w porównaniu z rekordowymi lipcem i sierpniem. Wciąż jednak dochodzi do wycinek, które z miesiąca na miesiąc pogarszają sytuację w brazylijskim lesie.

Czytaj także: Wycinka w Amazonii pogłębia wymieranie tamtejszych gatunków. Zwiększa również ryzyko pożarów

Według danych zgromadzonych przez agencję od początku roku do września zniszczonych zostało – poprzez pożary lub wycinkę – 7 854 kilometrów kwadratowych, co – dla porównania – przeliczyć można na mniej więcej połowę powierzchni województwa małopolskiego.

We wrześniu zniszczonych zostało 1447 km kwadratowych puszczy i jest to wzrost o 96 proc. w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku. Jest to jednak wzrost o wiele mniejszy w porównaniu z miesiącami letnimi, w których tempo degradacji było nawet o 200 proc. większe niż rok wcześniej.

Agencja podkreśla ponadto, że znacząco zmalała rola pożarów, latem związana m.in. z działaniami rolników, podczas gdy największym zagrożeniem dla brazylijskiej puszczy jest obecnie nielegalna wycinka. BBC wskazuje, że duży wkład w opanowaniu fali pożarów miało wprowadzenie dwumiesięcznego zakazu podkładania ognia w regionie oraz działania brazylijskich wojsk, które Prezydent Bolsonaro wysłał do ochrony amazońskiej puszczy.

Jak informuje The Guardian, liczba pożarów znacząco spadła również w boliwijskiej części puszczy, gdzie w walce z żywiołem pomogły ulewne deszcze. Zarówno w Brazylii, jak i Boliwii, winą za dewastację puszczy obarczane są władze, które zdaniem krytyków niewystarczająco radzą sobie z nielegalną wycinką, a nawet przyzwalają na proceder.

 

Źródła: INPE, BBC, The Guardian

Zdjęcie: Shutterstock/Christian Vinces

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.