Udostępnij

Podatek od betonu i budowa dróg wodnych. Co znalazło się w specustawie suszowej? [PODCAST]

28.08.2020

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk zapowiadał, że czeka nas susza „najgorsza od 50 lat”. Taki scenariusz rysował na początku roku. Czy rzeczywiście jest tak źle? I czy niedługo zapłacimy „podatek od deszczu” ? Odpowiadamy w kolejnym odcinku podcastu „Proste pytania”.


Minister Gróbarczyk w kwietniu zapowiedział szybkie przedstawienie projektu „specustawy suszowej”. Już wtedy wiadomo było, że Polska będzie musiała mierzyć się z niedoborem wody. Zima nie przyniosła praktycznie żadnych opadów śniegu, który topniejąc, zapewniłby pierwszą dawkę wody dla wzrastających roślin. Wiosna była sucha. Bardziej rozpadało się dopiero w ciągu ostatnich miesięcy, choć i to według specjalistów nas nie ratuje.


Właśnie dlatego powstała ustawa. Minister Gróbarczyk twierdził, że jej projekt był gotowy już w kwietniu. W rzeczywistości jej treść poznaliśmy dopiero kilka dni temu. Teraz pójdzie do konsultacji społecznych. Te pewnie będą emocjonujące, bo ekolodzy głośno krytykują założenie proponowanego prawa. Chodzi między innymi o ułatwienia przyspieszające budowę dróg i stopni wodnych.

Czytaj również: Dwa polskie jeziora znikają. Tam, gdzie była woda, widać suchą ziemię

Fala krytyki spada na rząd też z innego powodu. W niedalekiej przyszłości wielu właścicieli działek miałoby płacić tak zwany „podatek od deszczówki” Tak daninę nazywają niektóre media.

– Tyle że to zupełnie niefortunne sformułowanie – ocenia Alicja Pawelec, specjalistka do spraw ochrony ekosystemów wodnych z Fundacji WWF Polska. – To jest podatek od betonu. Wprowadza opłaty za powierzchnie niespełniające funkcji retencyjnych, które nie łapią wody. Na przykład beton, brukowane podjazdy.

Teraz podatek opłacają osoby posiadające przynajmniej 3,5 tys. metrów kwadratowych gruntu, którzy zabudowali przynajmniej 70 proc. swojej działki. W proponowanych regulacjach mowa jest o właścicielach działek o powierzchni co najmniej 600 metrów kwadratowych, którzy zdecydowali się na zabetonowanie minimum połowy swojego terenu. Opłata będzie wynosić do 1,50 zł za metr kwadratowy. Niektórzy będą mogli liczyć na ulgi. Mniej zapłacą osoby posiadające zbiornik na deszczówkę.

https://www.facebook.com/PGWWodyPolskie/photos/a.1522580467837421/3064272460334873


Jak zaznacza Pawelec, wprowadzenie nowego podatku jest krokiem w dobrą stronę. Inaczej jest z wieloma innymi założeniami nowego prawa dotyczącego suszy. W ocenie ekspertki proponowane przepisy w niewielkim stopniu pomogą w walce z suszą. Ułatwią za to regulację rzek i konstrukcję stopni wodnych.

– Nowe prawo ma skracać drogę dla uzyskiwania pozwoleń na realizację takich budów. Do zaledwie siedmiu dni skróci się też okres na zaskarżenie decyzji środowiskowych dla takich obiektów – mówi Pawelec.

“Proste pytania” to cykl podcastów, które publikujemy na platformach Spotify, Google Podcasts, Castbox i Spreaker. W kolejnych odcinkach, zgodnie z tytułem, zadaję proste pytania. Odpowiedzi bywają jednak skomplikowane. W centrum uwagi zawsze jest ekologia.

Zdjęcie: Piotr Wytrazek / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.