Udostępnij

Podhalański Alarm Smogowy apeluje o lepsze informowanie mieszkańców i wyjaśnienie przyczyn awarii pyłomierza

08.12.2016

Działacze Podhalańskiego Alarmu Smogowego wystosowali do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska apel, w którym domagają się lepszego informowania społeczeństwa o zagrożeniach oraz wyjaśnienia dlaczego nowotarski pyłomierz ma zwyczaj psucia się, kiedy stężenia pyłów w powietrzu są bardzo wysokie. Poniżej treść apelu.

Szanowny Panie Inspektorze,

Od kilku dni na Podhalu utrzymywała się bardzo zła jakość powietrza. Odnotowywane stężenia godzinowe pyłów zawieszonych na stacjach pomiarowych WIOŚ w Zakopanem i Nowym Targu niejednokrotnie przekraczają 300 µg/m3. Trwający od 3 grudnia epizod smogowy jest odczuwalny w największym stopniu w Nowym Targu. Prowadząc profil „Podhalański Alarm Smogowy” w mediach społecznościowych, otrzymujemy niepokojące sygnały od osób śledzących nasz profil, że jakość powietrza jest wręcz katastrofalna. Potwierdzają to liczne zdjęcia, które napływają do nas, w tym zdjęcia lotnicze. Niestety, w tym bardzo newralgicznym okresie nie możemy liczyć na niezawodność nowotarskiej stacji pomiarowej. Nierzadko w ostatnich dniach stacja przestaje mierzyć pył zawieszony. Do ekstremalnej sytuacji doszło 5 grudnia, gdy stacja zanotowała stężenia 480 µg/m3 i przestała działać! Tego dnia przez wiele godzin utrzymywało się zanieczyszczenie przekraczające 200 µg/m3, a nawet 300 µg/m3. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że tego dnia zostały przekroczony poziom informowania, a być może nawet alarmowania o zanieczyszczeniu pyłem zawieszonym.

Niestety, ze względu na powtarzające się awarie pyłomierza mieszkańcy Nowego Targu nie otrzymują odpowiedniej informacji o zanieczyszczeniu powietrza, które stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Pragniemy zwrócić Pańską uwagę na fakt, że czołowe organizacje medyczne w Polsce zaapelowały w listopadzie br. do ministra środowiska o wprowadzenie bardziej restrykcyjnej polityki informacyjnej dot. smogu. Apel ten został niestety zignorowany przez resort środowiska, jednak uważamy, że głos środowiska medycznego nie powinien być ignorowany przez WIOŚ w Krakowie. Należy zauważyć, że polskie rozporządzenie dot. informowania o smogu w bardzo niekorzystny sposób wyróżnia się na tle państw Europy. Poziomy informowania i alarmowania w innych krajach europejskich są przeciętnie trzy razy bardziej restrykcyjne niż w Polsce.

Apelujemy do Pana Inspektora, aby zapewnił Pan mieszkańcom Nowego Targu i innych małopolskich miejscowości rzetelną informację na temat zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem powietrza i pilnie wyjaśnił przyczyny awarii nowotarskiego pyłomierza.

Z poważaniem,

Jolanta Sitarz-Wójcicka

Podhalański Alarm Smogowy

Fot. Lotnisko Nowy Targ.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.