Udostępnij

Polacy uważają walkę ze smogiem za największe wyzwanie. Zmiany klimatu nie dla wszystkich ważne

30.04.2020

Agencja badawcza Ipsos opublikowała wyniki międzynarodowych badań dotyczących postaw wobec ochrony środowiska i klimatu. Okazuje się, że Polacy zaliczają się do społeczeństw najpoważniej traktujących kwestię jakości powietrza. Równocześnie do problemu zmian klimatycznych podchodzimy z większą rezerwą. Ponadto, jak wynika z sondażu, tylko niewielka część badanych deklaruje chęć zmiany swoich zachowań, by chronić klimat.

Agencja badawcza Ipsos poprosiła mieszkańców 29 krajów* o wskazanie trzech najpoważniejszych wyzwań, przed jakimi stoimy. Badania prowadzono także nad Wisłą, co stwarza dobrą okazję, by porównać nasze spojrzenie z perspektywą innych społeczeństw. To bowiem okazuje się nieco specyficzne: podczas gdy jakość powietrza uważamy (statystycznie rzecz biorąc) za problem poważniejszy niż inni mieszkańcy globu, to do kwestii klimatu podchodzimy z większą rezerwą.

Czytaj także: Dlaczego politycy pytani o klimat mówią o smogu?

Podobnie jak w poprzedniej edycji, zrealizowanej dwa lata temu, zmiany klimatu pozostają najczęściej wskazywanym problemem środowiskowym – taką odpowiedź wskazało 37 proc. wszystkich respondentów z całego świata. Na drugim miejscu uplasował się problem zanieczyszczeń powietrza (wskazany przez 33 proc. badanych), następnie nadmiar wytwarzanych przez ludzkość odpadów (32 proc.), wylesianie (26 proc.) i zanieczyszczenie wody (25 proc.).

Polska: Powietrze przed klimatem

Jeśli chodzi o smog, wśród trzech najpoważniejszych problemów wymieniło je 46 proc. respondentów z Polski. Znaleźliśmy się tym samym wśród społeczeństw najpoważniej traktujących kwestie dotyczące jakości powietrza , obok m.in. Koreańczyków z Południa (55 proc.), Węgrów (47 proc.) i Chińczyków (45 proc.).

Czytaj także: Wśród istotnych tematów politycznych Polacy wskazali ochronę klimatu. Pytanie brzmi jednak, co to właściwie znaczy

Inaczej wygląda jednak nasze podejście do kwestii klimatu. Jedynie 30 proc. badanych mieszkańców Polski wybrało zmiany klimatu jako jeden z trzech największych problemów środowiskowych, przed którymi stoimy. Tym samym znaleźliśmy się obok Brazylijczyków (31 proc.), Turków (32 proc.) i Saudyjczyków (25 proc.).

W przypadku klimatu do problemu najpoważniej podchodzą mieszkańcy Japonii (gdzie problem ten wskazało 54 proc. badanych), Korei Południowej (51 proc.) oraz Kanady (44 proc.).

Mniejsza chęć do zmian nawyków

Według badań Ipsosu, Polska znalazła się w grupie krajów, w których deklarowana chęć zmiany zwyczajów konsumenckich w związku z problemami środowiska i klimatu jest dość niska. 

Czytaj także: Dlaczego plastik jest wszędzie?

Chęć unikania kupowania tych produktów, których opakowania są niepotrzebnie rozbudowane, zadeklarowało 45 proc. badanych konsumentów z Polski, podczas gdy średnia wśród ankietowanych ze świata wyniosła 57 procent. Podobnie wygląda kwestia kupna produktów z drugiej ręki lub naprawy zepsutego sprzętu – decyduje się na nie tylko 41 proc. badanych Polaków, podczas gdy średnia wśród wszystkich badanych wyniosła 52 procent. Oszczędzać energię chce 37 proc. Polaków – średnia światowa to 50 proc.

_

Z całością raportu agencji Ipsos można zapoznać się tutaj.

* Badanie dotyczące najważniejszych problemów ekologicznych przeprowadzono wśród mieszkańców 29 krajów. Sondażem, w formie ankiety internetowej, objętych zostało łącznie 20 tys. dorosłych respondentów.

Zdjęcie: Shutterstock/Nelson Antoine

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.