Udostępnij

Polacy wciąż nienależycie chronieni przed hałasem. KE upomina Polskę

25.01.2019

W czwartek Komisja Europejska wezwała Polskę, po raz kolejny, do dostosowania się do wymogów dyrektywy dotyczącej ograniczania hałasu. Urzędnicy wskazują, że hałas stanowi główną – zaraz po zanieczyszczeniu powietrza – przyczynę przedwczesnych zgonów w Unii Europejskiej.

Dyrektywa z dnia 25 czerwca 2002 roku zobowiązuje państwa członkowskie do przyjęcia i wdrożenia strategii dotyczących niwelowania szkodliwego dla obywateli hałasu. Celem wymaganego przez Komisję planu powinno być utrzymanie aktualnego poziomu hałasu (w przypadku gdy spełnia on przyjęte przez państwo normy) lub jego zmniejszenie (w przypadku przekroczenia obowiązujących norm).

Co ciekawe, w świetle dyrektywy 2002/49/WE, to państwo członkowskie samodzielnie ustala obowiązujące na jego terenie normy hałasu, które bazować powinny na dokonywanych (zgodnie z wytycznymi KE) pomiarach hałasu. Dyrektywa narzuca jedynie obowiązek przygotowania strategicznych map hałasu (a więc jego monitorowania) oraz przyjęcia planu działań prowadzących do utrzymania poziomu hałasu w ramach przyjętych norm.

W czwartkowym apelu przypomniano, że podobne upomnienie miało już miejsce w maju 2017. Mimo poczynienia postępów, Polska wciąż nie spełnia wszystkich wymogów Komisji.

Zwrócono uwagę na uchybienia dotyczące strategicznych map hałasu i strategii niektórych aglomeracji oraz strategii niwelowania hałasu dla głównych dróg i linii kolejowych kraju, a także Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Urzędnicy dali Polsce dwa miesiące na eliminację uchybień. W przeciwnym przypadku sprawa może zostać skierowana do Trybunału Sprawiedliwości UE.

 

Z pełną treścią apelu można zapoznać się tutaj, natomiast ze wspomnianą dyrektywą 2002/49/WE tutaj.

Źródło: Komisja Europejska

Zdjęcie: Unsplash.com/Sara Kurfeß

 

Czytaj też: Dmuchawy z piekła rodem

 

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.