Policz swój ślad węglowy. Kalkulator ONZ Ci w tym pomoże

26236
2
Podziel się:
ślad węglowy ONZ kalkulator policz swój ślad węglowy

Ślad węglowy to suma emisji gazów cieplarnianych, jaką ktoś (lub coś) wywołuje – zarówno w sposób bezpośredni, jak i pośredni. W przypadku człowieka jest to koszt, jaki środowisko ponosi w związku z naszym życiem i konsumpcją. Ponieważ ślad ten, pozostawiany przez każdego z nas, pozostaje często wartością nieuświadomioną, warto go sobie policzyć. Szczególnie, że nie jest to nic trudnego.

W sieci znaleźć można wiele narzędzi pozwalających policzyć nasz ślad węglowy, a także koszty związane z jego zrównoważeniem. W tym artykule omówiony zostanie kalkulator stworzony dla ONZ, który pozwala policzyć roczny ślad węglowy, jaki pozostaje po mieszkańcach naszego gospodarstwa domowego – czyli np. naszej rodziny lub nas samych.

 

By poznać wynik, uzupełnić należy informacje dotyczące naszego gospodarstwa domowego, transportu, z jakiego korzystamy, oraz stylu życia. Rezultat możemy porównać ze średnią dla kraju oraz świata.

ślad węglowy ONZ kalkulator gospodarstwo domowe

Źródło: offset.climateneutralnow.org

Gospodarstwo domowe

W pierwszym kroku uzupełnić musimy informacje dotyczące miejsca, które zamieszkujemy – m.in. kraj, typ budynku/lokal, jego powierzchnię, a także szczegóły dotyczące jego ogrzewania.

Transport

Następnie narzędzie zapyta nas o to, czym i jak często podróżujemy. Podać musimy informacje dotyczące korzystania z transportu zbiorowego oraz (opcjonalnie) prywatnego samochodu i/lub motocyklu.

Jeśli komuś z domowników zdarza się podróżować samolotem, powinniśmy wprowadzić dane także na ten temat.

ślad węglowy ONZ kalkulator loty podróże

Źródło: offset.climateneutralnow.org

Styl życia

Ostatnim krokiem jest uzupełnienie informacji dotyczących naszego stylu życia – tj. diety, używanych produktów, częstotliwości spożywania posiłków „na mieście” oraz segregacji odpadów.

Rezultat

Otrzymany wynik możemy porównać ze średnią dla kraju oraz świata.

Najważniejsze wydaje mi się jednak to, że dowiadujemy się, które obszary naszego życia są największym obciążeniem dla środowiska. A taka wiedza to pierwszy krok, by coś w tej kwestii zmienić.

ślad węglowy ONZ kalkulator wynik

Źródło: offset.climateneutralnow.org

 

 

Kalkulator można sprawdzić TUTAJ.

Natomiast więcej o skutkach zmian klimatycznych, szczególnie w odniesieniu do Polski, przeczytać można TUTAJ.

 

Źródło: offset.climateneutralnow.org

Zdjęcie: Unsplash.com/Thomas Hafeneth

Podziel się: