Udostępnij

Policz swój ślad węglowy. Kalkulator ONZ Ci w tym pomoże

16.01.2019

Ślad węglowy to suma emisji gazów cieplarnianych, jaką ktoś (lub coś) wywołuje – zarówno w sposób bezpośredni, jak i pośredni. W przypadku człowieka jest to koszt, jaki środowisko ponosi w związku z naszym życiem i konsumpcją. Ponieważ ślad ten, pozostawiany przez każdego z nas, pozostaje często wartością nieuświadomioną, warto go sobie policzyć. Szczególnie, że nie jest to nic trudnego.

W sieci znaleźć można wiele narzędzi pozwalających policzyć nasz ślad węglowy, a także koszty związane z jego zrównoważeniem. W tym artykule omówiony zostanie kalkulator stworzony dla ONZ, który pozwala policzyć roczny ślad węglowy, jaki pozostaje po mieszkańcach naszego gospodarstwa domowego – czyli np. naszej rodziny lub nas samych.

 

By poznać wynik, uzupełnić należy informacje dotyczące naszego gospodarstwa domowego, transportu, z jakiego korzystamy, oraz stylu życia. Rezultat możemy porównać ze średnią dla kraju oraz świata.

ślad węglowy ONZ kalkulator gospodarstwo domowe
Źródło: offset.climateneutralnow.org

Gospodarstwo domowe

W pierwszym kroku uzupełnić musimy informacje dotyczące miejsca, które zamieszkujemy – m.in. kraj, typ budynku/lokal, jego powierzchnię, a także szczegóły dotyczące jego ogrzewania.

Transport

Następnie narzędzie zapyta nas o to, czym i jak często podróżujemy. Podać musimy informacje dotyczące korzystania z transportu zbiorowego oraz (opcjonalnie) prywatnego samochodu i/lub motocyklu.

Jeśli komuś z domowników zdarza się podróżować samolotem, powinniśmy wprowadzić dane także na ten temat.

ślad węglowy ONZ kalkulator loty podróże
Źródło: offset.climateneutralnow.org

Styl życia

Ostatnim krokiem jest uzupełnienie informacji dotyczących naszego stylu życia – tj. diety, używanych produktów, częstotliwości spożywania posiłków „na mieście” oraz segregacji odpadów.

Rezultat

Otrzymany wynik możemy porównać ze średnią dla kraju oraz świata.

Najważniejsze wydaje mi się jednak to, że dowiadujemy się, które obszary naszego życia są największym obciążeniem dla środowiska. A taka wiedza to pierwszy krok, by coś w tej kwestii zmienić.

ślad węglowy ONZ kalkulator wynik
Źródło: offset.climateneutralnow.org

 

 

Kalkulator można sprawdzić TUTAJ.

Natomiast więcej o skutkach zmian klimatycznych, szczególnie w odniesieniu do Polski, przeczytać można TUTAJ.

 

Źródło: offset.climateneutralnow.org

Zdjęcie: Unsplash.com/Thomas Hafeneth

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.