Udostępnij

Atom w 2033 roku? Bez szans. Polityka Energetyczna Polski oderwana od realiów [PODCAST]

05.02.2021

Rząd uchwalił Politykę Energetyczną Polski do 2040 roku. Dokument określa, z czego będziemy czerpać energię. Strategia została opublikowana z zaskoczenia. W zasadzie znany jest na razie jedynie jej skrót, całość jej treści nadal jest tajemnicą. Rząd postanowił, że nie będzie wcześniej przedstawiał jej obywatelom. Jednak nawet w streszczeniu widać wady rządowego planu wobec energetyki – twierdzi Paweł Czyżak z think-tanku Instrat.

Polityka Energetyczna Polski zakłada, że do 2030 roku emisje gazów cieplarnianych uda się ograniczyć o ok. 30 proc. w stosunku do 1990 roku. Rząd chce osiągnąć ten poziom między innymi dzięki rozwojowi morskich farm wiatrowych i fotowoltaiki. Do 2040 roku z systemów ogrzewania ma zniknąć węgiel. Co więcej, do 2033 roku w Polsce ma stanąć pierwszy blok elektrowni jądrowej. Wiele jednak wskazuje na to, że do tej pory nie pozbędziemy się energii pozyskiwanej z węgla. To paliwo do 2030 roku ma nadal stanowić nawet 59 proc. polskiego miksu energetycznego.

Polityka Energetyczna Polski oderwana od rzeczywistości

Problem w tym, że może to być niewykonalne – twierdzi Paweł Czyżak z think-tanku Instrat. Już w ciągu kilku lat polskie górnictwo może zacząć się zwijać. Stanie się tak przez coraz niższy popyt na węgiel i rosnące ceny energii z tego paliwa, co autorzy Polityki Energetycznej Polski zdają się ignorować.

Czytaj równie: Rząd ma plan na energetykę: ogrzewanie bez węgla i energia z atomu

– Mamy sygnały, że elektrownie węglowe notują złe wyniki finansowe. Wiele spółek wydobywczych jest na krawędzi dużych problemów. Tak duża produkcja energii z węgla nie może się utrzymać do 2030 roku. Już teraz przestaje się ona opłacać – ocenia ekspert.

Czyżak pod dużym znakiem zapytania stawia również powstanie elektrowni jądrowej do 2033 roku. Według niego jej konstrukcja będzie wymagać o wiele więcej czasu, a budowy obecnie powstających za granicą bloków notują nawet 8-letnie opóźnienia. A to dopiero początek listy problemów z Polityką Energetyczną Polski do 2040 roku.

“Proste pytania” to cykl podcastów, które publikujemy na platformach Spotify, Google Podcasts, Castbox i Spreaker. W kolejnych odcinkach, zgodnie z tytułem, zadaję proste pytania. Odpowiedzi bywają jednak skomplikowane. W centrum uwagi zawsze jest ekologia.

Źródło zdjęcia: Daniel Prudek / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.