Udostępnij

Półnadzy aktywiści w Izbie Gmin protestowali w sprawie zmian klimatu

03.04.2019

Grupa brytyjskich ekologów zorganizowała nietypowy protest w londyńskim parlamencie. Chcieli zwrócić uwagę deputowanych na problem zmian klimatu brakiem ubrań. Półnadzy społecznicy pojawili się na galerii dla publiczności podczas dyskusji dotyczącej brexitu.
Stojące na przeszklonej galerii nad salą obrad osoby zwórciły się do parlamentarzystów tyłem, z hasłami o „sprawiedliwości klimatycznej” wypisanymi na plecach. Dwójka z nich ubrała na nosy maski przypominające słoniowe trąby. Sprzeciwili się w ten sposób pomijaniu kwestii klimatu przez ustawodawców, twierdząc, że polityka klimatyczna to dla „słoń w pokoju” polityków i decydentów. Właśnie określeniem „elephant in the room” opisuje się w języku angielskim duże problemy, które ktoś postanowił ignorować.

Jedenaście osób związanych z inicjatywą Extinction Rebellion zakłóciło obrady Izby Gmin, jednak posłowie próbowali kontynuować dyskusję. Po interwencji speakera (odpowiednik polskiego marszałka) Johna Bercowa zostali usunięci z galerii i aresztowani. Nie stawiali przy tym oporu.

W oświadczeniu wygloszonym po zakończeniu tego osobliwego protestu członkowie grupy zaznaczyli, że chcą zwrócić uwagę na zmiany klimatu, których rządzący zdają się nie zauważać. By o ich działaniach dowiedziało się jak najwięcej osób, postanowili zorganizować swoją akcję właśnie podczas debaty dotyczącej brexitu.

– Rząd marnuje czas i środki jedynie przestawiając leżaki na pokładzie Brexitanicu. Jestem tym zmęczony. Najwyższy czas, by politycy przestali się obijać i zajęli się poważnie kryzysem środowiskowym, który nas czeka. Powinni byli to zrobić już dawno temu. – skomentował zdarzenie jeden z protestujących, Iggy Fox.

Źródło zdjęcia: materiały prasowe Extinction Rebellion

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.