Wyniki analiz – opublikowane w czasopiśmie naukowym „Earth Systems and Environment” – wskazują na nasilenie się przyszłych skutków zmian klimatu w regionie północno-zachodnich Indii. To jeden z najgęściej zaludnionych regionów świata, zamieszkiwany przez setki milionów osób.
Media w Indiach przytaczają wyniki najnowszych analiz klimatologicznych, według których północno-zachodnia część kraju będzie w przyszłości szczególnie narażona na skutki zmian klimatu. Region ten zamieszkuje dziś ok. 350 milionów osób.
Jak podaje lokalny dziennik „The Statesman”, wśród zjawisk, które szczególnie ulegną nasileniu, wymienia się powodzie (związane z topnieniem lodowców i śniegu w tamtejszych pasmach górskich, ale i większymi opadami) oraz niebezpieczne dla ludzi fale upałów.
Zobacz także: Himalaje topnieją. Problem z dostępem do wody mogą mieć 2 miliardy ludzi
Naukowcy oparli swoje prognozy na modelowaniu z wykorzystaniem superkomputera. Ich zdaniem, według wysoce prawdopodobnego scenariusza, do końca wieku średnia temperatura zimą wzrośnie w Indiach o 4,7 st. Celsjusza, natomiast latem o 3,6 stopnia. Średni wzrost temperatur w ciągu całego roku ma wynieść do końca wieku 4,2 st. Celsjusza.
„Indie są najgęściej zaludnionym regionem na świecie, o względnie wysokiej wrażliwości oraz niskiej odporności na skutki zmian klimatu” powiedział prof. Mansour Almazroui z Uniwersytetu Króla Abdulaziza w Arabii Saudyjskiej. „Duża część ludności, ekosystemów i gospodarki Indii mierzyć się musi z wysokim ryzykiem, jeśli chodzi o przyszłe zmiany klimatu” – podkreśla współautor opracowania, cytowany przez lokalną stację NDTV.
Więcej problemów w regionie
Indie to obszar, który zagrożony jest także tropikalnymi cyklonami, które wraz ze zmianami klimatu stawać się będą coraz silniejsze, i bardziej niszczycielskie. Wschodnia część kraju nawiedzana jest regularnie przez burze tropikalne znad Zatoki Bengalskiej, które nabierają na sile wraz z ocieplaniem się klimatu.
Czytaj także: Ponad miliard osób zmuszonych do szukania nowego domu? Dramatyczny scenariusz z raportu IPCC
„W tej chwili coraz większa ilość danych, a także lepsze modelowanie procesów atmosferycznych, udowadniają, że cyklony stają się średnio coraz silniejsze” – mówił w rozmowie z nami prof. Szymon Malinowski, odnosząc się do niedawnego cyklonu Amphan. „Kiedyś cyklony, które na jakimś etapie osiągały kategorię piątą, to była duża rzadkość. W tej chwili spotyka się je coraz częściej” – podkreślił naukowiec. [Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ.]
Problemy wynikające ze zmian klimatycznych – także w regionie Indii – mogą zmuszać wielu mieszkańców do migracji w bardziej przyjazne miejsca. W świetle najczarniejszych scenariuszy do 2050 roku miejscem nienadającym się do zamieszkiwania może stać się obszar, który wówczas – według aktualnych prognoz demograficznych – może być domem dla 3,5 miliarda osób. [Więcej o analizach na ten temat, opublikowanych w „PNAS”, pisaliśmy TUTAJ.]
_
Zdjęcie: Shutterstock/ Roop_Dey