Udostępnij

Północny-zachód Indii szczególnie narażony na skutki zmian klimatu. To dom dla setek milionów osób

23.01.2024

Wyniki analiz – opublikowane w czasopiśmie naukowym „Earth Systems and Environment” – wskazują na nasilenie się przyszłych skutków zmian klimatu w regionie północno-zachodnich Indii. To jeden z najgęściej zaludnionych regionów świata, zamieszkiwany przez setki milionów osób.

Media w Indiach przytaczają wyniki najnowszych analiz klimatologicznych, według których północno-zachodnia część kraju będzie w przyszłości szczególnie narażona na skutki zmian klimatu. Region ten zamieszkuje dziś ok. 350 milionów osób.

Jak podaje lokalny dziennik „The Statesman”, wśród zjawisk, które szczególnie ulegną nasileniu, wymienia się powodzie (związane z topnieniem lodowców i śniegu w tamtejszych pasmach górskich, ale i większymi opadami) oraz niebezpieczne dla ludzi fale upałów.

Zobacz także: Himalaje topnieją. Problem z dostępem do wody mogą mieć 2 miliardy ludzi

Naukowcy oparli swoje prognozy na modelowaniu z wykorzystaniem superkomputera. Ich zdaniem, według wysoce prawdopodobnego scenariusza, do końca wieku średnia temperatura zimą wzrośnie w Indiach o 4,7 st. Celsjusza, natomiast latem o 3,6 stopnia. Średni wzrost temperatur w ciągu całego roku ma wynieść do końca wieku 4,2 st. Celsjusza.

„Indie są najgęściej zaludnionym regionem na świecie, o względnie wysokiej wrażliwości oraz niskiej odporności na skutki zmian klimatu” powiedział prof. Mansour Almazroui z Uniwersytetu Króla Abdulaziza w Arabii Saudyjskiej. „Duża część ludności, ekosystemów i gospodarki Indii mierzyć się musi z wysokim ryzykiem, jeśli chodzi o przyszłe zmiany klimatu” – podkreśla współautor opracowania, cytowany przez lokalną stację NDTV.

Więcej problemów w regionie

Indie to obszar, który zagrożony jest także tropikalnymi cyklonami, które wraz ze zmianami klimatu stawać się będą coraz silniejsze, i bardziej niszczycielskie. Wschodnia część kraju nawiedzana jest regularnie przez burze tropikalne znad Zatoki Bengalskiej, które nabierają na sile wraz z ocieplaniem się klimatu.

Czytaj także: Ponad miliard osób zmuszonych do szukania nowego domu? Dramatyczny scenariusz z raportu IPCC

„W tej chwili coraz większa ilość danych, a także lepsze modelowanie procesów atmosferycznych, udowadniają, że cyklony stają się średnio coraz silniejsze” – mówił w rozmowie z nami prof. Szymon Malinowski, odnosząc się do niedawnego cyklonu Amphan. „Kiedyś cyklony, które na jakimś etapie osiągały kategorię piątą, to była duża rzadkość. W tej chwili spotyka się je coraz częściej” – podkreślił naukowiec. [Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ.]

Problemy wynikające ze zmian klimatycznych – także w regionie Indii – mogą zmuszać wielu mieszkańców do migracji w bardziej przyjazne miejsca. W świetle najczarniejszych scenariuszy do 2050 roku miejscem nienadającym się do zamieszkiwania może stać się obszar, który wówczas – według aktualnych prognoz demograficznych – może być domem dla 3,5 miliarda osób. [Więcej o analizach na ten temat, opublikowanych w „PNAS”, pisaliśmy TUTAJ.]

_

Zdjęcie: Shutterstock/ Roop_Dey

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.