Udostępnij

Połowa brytyjskich uczelni zrezygnuje z udziałów w branży paliw kopalnych. Dezinwestycje pomogą w walce z kryzysem klimatycznym?

06.12.2023

Ponad połowa uczelni publicznych na Wyspach Brytyjskich przyłączyła się do inicjatywy, w ramach której instytucje te zadeklarowały pozbycie się udziałów w przedsiębiorstwach działających w branży paliw kopalnych. Inicjatorzy akcji uważają, że w związku z kryzysem klimatycznym branża ta nie może „odgrywać produktywnej roli w walce z kryzysem klimatycznym”.

Jak informują brytyjskie media, ponad połowa brytyjskich uczelni publicznych zobowiązywała się zbyć swoje akcje w spółkach działających w branży paliw kopalnych, przynajmniej w jakiejś części. 78 ze 155 publicznych instytucji przyłączyło się do „kampanii dezinwestycyjnej”, której głównym celem jest pokazanie, że w środowisku naukowym nie ma społecznej akceptacji dla dominacji paliw kopalnych w energetyce. Należy jednak podkreślić, że część z 78 uczelni zadeklarowała jedynie rezygnację z akcji spółek węglowych, pozostając przy ropie i gazie.

„Kryzys klimatyczny wymaga naszej pilnej uwagi. I jesteśmy moralnie zobowiązani, by działać” – mówi prof. Joy Carter, geolog pełniąca funkcję prorektora w University of Winchester. Naukowczyni podkreśla, że jest to krok milowy i w przyszłości wszystkie uczelnie w kraju powinny pozbyć się swoich akcji.

“To, że uniwersytety w szybkim tempie i całkowicie pozbywają się akcji, pokazuje jak bardzo społeczne poparcie dla branży paliw kopalnych uległo korozji w ciągu ostatnich 7 lat. Na brytyjskich uniwersytetach coraz solniej podzielane jest zdanie, że przedsiębiorstwa te [tj. branża paliw kopalnych – przyp. red.] nie są w stanie spełnić produktywnej roli w rozwiązywaniu kryzysu klimatycznego” – mówi Chris Saltmarsh z grupy People & Planet, która zainicjowała akcję, cytowany przez brytyjskiego „Guardiana”. Saltmarsh apeluje przy tym do pozostałych uczelni, by te opowiedziały się po właściwej stronie i wycofały się z przedsiębiorstw odpowiedzialnych za straty, jakie przyniosą zmiany klimatyczne.

Z drugiej strony, jak relacjonuje „Financial Times”, wśród komentatorów pojawiają się głosy, że bardziej korzystne dla walki z kryzysem klimatycznym byłoby pozostanie w spółkach i lobbowanie za przebranżowieniem w kierunku innych źródeł energii. Najwidoczniej uczelnie wybrały jednak ścieżkę przypominająca bardziej bojkot.

Na brytyjskich uczelniach coraz częściej podejmowane są decyzje o opowiedzeniu się po stronie źródeł niskoemisyjnych. W październiku informowaliśmy na przykład o inicjatywie 20 brytyjskich uczelni, które podpisały 10-letni kontrakt na odbiór energii ze źródeł odnawialnych. Część z nich ma w swoich planach osiągnięcie neutralności klimatycznej w najbliższych dekadach.

_

Źródła: Times Higher Education, The Guardian, The Financial Times, SmogLab

Zdjęcie: Shutterstock/Nirat.pix

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.