Udostępnij

Ogromne ilości kopalnianego metanu w atmosferze. Polska wypuszcza go najwięcej w Europie

30.11.2020

Polska jest liderem europejskiego rankingu państw emitujących najwięcej metanu ze swoich kopalni. Wynika to z najnowszego raportu think-tanku Ember. Wycieki tego gazu cieplarnianego są według specjalistów bardziej szkodliwe dla klimatu, niż emisje dwutlenku węgla z Elektrowni „Bełchatów”.

Ember wykazuje, że 70 proc. zbadanych wycieków metanu z kopalni miało miejsce w Polsce. Prawie 90 proc. tej emisji pochodzi z głębinowych kopalni węgla, reszta z obiektów odkrywkowych i tych, które zakończyły swoją działalność. To dlatego, że naruszone złoże węgla wypuszcza kiedyś uwięziony w nim metan jeszcze długo po porzuceniu wydobycia.

„695 kiloton* metanu wyemitowanych [rocznie – przyp. aut] przez kopalnie węgla w Polsce odpowiada 56,7 milionom ton dwutlenku węgla. To więcej niż emisje CO2 z Elektrowni Bełchatów, które w 2018 r. wyniosły 38,3 milionów ton” – czytamy w opracowaniu think-tanku. Jak tłumaczą autorzy, obliczenia te dotyczą wpływu, jaki poszczególne gazy cieplarniane mają na klimat w perspektywie 20 lat.

Jastrzębska Spółka Węglowa z największymi emisjami

Spośród polskich przedsiębiorstw najwięcej metanu do atmosfery wypuściła Jastrzębska Spółka Węglowa. Odpowiada ona za 50 proc. jego kopalnianych emisji. Najgorzej jest w należącej do JSW kopalni Budryk na Śląsku. W 2018 r. wyemitowała ona 93 kilotony metanu. Wycieki tego gazu zwiększają ślad ekologiczny wydobytego tam surowca o 107 proc. Budryk pozostawia w ten sposób w tyle kopalnie Polskiej Grupy Górniczej w Rybniku, Mysłowicach-Wesołej i Sośnicy.

Czytaj również: Imielin pokazał, jak zatrzymać węglowego giganta. “Protesty mają znaczenie” [PODCAST]

– Polskie kopalnie, jako największy emitent metanu kopalnianego w Europie, wymagają pilnej interwencji. Brak regulacji jest rażący – obecnie firmy ulatniają metan nawet po jego przechwyceniu. To jest absurdalne. JSW musi stanąć na wysokości zadania i przyspieszyć realizację planu pełnej redukcji emisji metanu, a PGG priorytetowo potraktować zamknięcie swoich największych emitentów metanu – ocenia analityczka Emberu, Małgorzata Kasprzak.

Autorzy raportu apelują o natychmiastowy zakaz wypuszczania do atmosfery metanu ujętego w kopalnianych instalacjach. Proponują, by ograniczyć emisję przy pomocy środków z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Według think-tanku system handlu emisjami od 2030 roku powinien brać pod uwagę również metan w myśl zasady, że „zanieczyszczający płaci”. Co więcej, według ekspertów wychwycony przez instalacje gaz można z powodzeniem używać do produkcji energii. Potwierdził to zresztą wiceprezes JSW Artur Dyczko. W rozmowie z portalem Trybuny Górniczej stwierdził, że jego firma powinna zwiększyć wykorzystanie kopalnianego metanu.

– Dziś, kiedy w Unii Europejskiej mówi się już otwarcie o tym, że niskoemisyjna gospodarka nie powinna wykorzystywać nawet gazu ziemnego, metan wyciekający bez kontroli z byłych kopalń węgla będzie jeszcze większym problemem – podsumował ustalenia Emberu dr Wojciech Szymalski, prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju.

* 1 kilotona to 1000 ton

Źródło zdjęcia: materiały prasowe JSW

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.