Udostępnij

Polska lokomotywa na wodór pojawi się jeszcze w tym roku

15.03.2021

Jeszcze w tym roku Pesa Bydgoszcz zaprezentuje lokomotywę zasilaną wodorem – poinformował prezes spółki podczas konferencji „Zielony Ład na polskiej kolei”. Projekt jest częścią nowej platformy pojazdów, w ramach której trwają prace nad lokomotywami niskoemisyjnymi.

„Od dwóch lat pracujemy nad nową platformą pojazdów. (…) Jednym z jej elementów jest niskoemisyjność, jak również komfort, bezpieczeństwo i przede wszystkim wygoda. Nasze pojazdy elektryczne będą przygotowane do zaakceptowania baterii, jak również do zaakceptowania silników wodorowych w modułach dojazdowych. Czyli tam, gdzie brakuje nam elektryfikacji będziemy mogli dojechać [z ich wykorzystaniem – przyp. red.], tak jak w tej chwili na silnikach dieslowych” – powiedział prezes Pesa Bydgoszcz, Krzysztof Zdziarski.

Z zapowiedzi wynika, że lokomotywę zasilaną wodorem zobaczymy jeszcze w tym roku.

Czytaj także: Zielony wodór to przyszłość energetyki. Może zagospodarować nadwyżki z OZE

Prezes Pesy Bydgoszcz zwrócił uwagę, że firma stara się sprostać oczekiwaniom także w przypadku lokomotyw spalinowych: obecnie pojazdy z elementami silników diesla są również projektowane jako mniej emisyjne.

Wodór przyszłością transportu kolejowego?

„Pesa bardzo stara się postępować zgodnie z oczekiwaniami naszych głównych interesariuszy, czyli przewoźników i pasażerów, jak również oczekiwaniami ekologów” – podkreślił prezes Zdziarski.

Zapowiedź powstania i produkcji wodorowej lokomotywy wygląda szczególnie obiecująco w kontekście planów dekarbonizacji europejskich gospodarek, które obejmują także sektor transportu. Z niedawnego raportu Zespołu Doradców Gospodarczych TOR wynika, że wodoryzacja kolei w Polsce byłaby tańsza niż elektryfikacja linii kolejowych, nad którymi nie ma jeszcze odpowiedniej infrastruktury elektrycznej. Takich tras mamy ok. 7,3 tys. kilometrów. [Więcej na temat raportu ZDG TOR informowaliśmy TUTAJ.]

_

Zdjęcie: Shutterstock/BOKEH STOCK

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.