Udostępnij

Polska lokomotywa na wodór pojawi się jeszcze w tym roku

15.03.2021

Jeszcze w tym roku Pesa Bydgoszcz zaprezentuje lokomotywę zasilaną wodorem – poinformował prezes spółki podczas konferencji „Zielony Ład na polskiej kolei”. Projekt jest częścią nowej platformy pojazdów, w ramach której trwają prace nad lokomotywami niskoemisyjnymi.

„Od dwóch lat pracujemy nad nową platformą pojazdów. (…) Jednym z jej elementów jest niskoemisyjność, jak również komfort, bezpieczeństwo i przede wszystkim wygoda. Nasze pojazdy elektryczne będą przygotowane do zaakceptowania baterii, jak również do zaakceptowania silników wodorowych w modułach dojazdowych. Czyli tam, gdzie brakuje nam elektryfikacji będziemy mogli dojechać [z ich wykorzystaniem – przyp. red.], tak jak w tej chwili na silnikach dieslowych” – powiedział prezes Pesa Bydgoszcz, Krzysztof Zdziarski.

Z zapowiedzi wynika, że lokomotywę zasilaną wodorem zobaczymy jeszcze w tym roku.

Czytaj także: Zielony wodór to przyszłość energetyki. Może zagospodarować nadwyżki z OZE

Prezes Pesy Bydgoszcz zwrócił uwagę, że firma stara się sprostać oczekiwaniom także w przypadku lokomotyw spalinowych: obecnie pojazdy z elementami silników diesla są również projektowane jako mniej emisyjne.

Wodór przyszłością transportu kolejowego?

„Pesa bardzo stara się postępować zgodnie z oczekiwaniami naszych głównych interesariuszy, czyli przewoźników i pasażerów, jak również oczekiwaniami ekologów” – podkreślił prezes Zdziarski.

Zapowiedź powstania i produkcji wodorowej lokomotywy wygląda szczególnie obiecująco w kontekście planów dekarbonizacji europejskich gospodarek, które obejmują także sektor transportu. Z niedawnego raportu Zespołu Doradców Gospodarczych TOR wynika, że wodoryzacja kolei w Polsce byłaby tańsza niż elektryfikacja linii kolejowych, nad którymi nie ma jeszcze odpowiedniej infrastruktury elektrycznej. Takich tras mamy ok. 7,3 tys. kilometrów. [Więcej na temat raportu ZDG TOR informowaliśmy TUTAJ.]

_

Zdjęcie: Shutterstock/BOKEH STOCK

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.