Udostępnij

Polska może stracić 1 miliard euro. To „kara” za nieprzystąpienie do deklaracji klimatycznej

17.02.2020

Portal EURACTIV poinformował dziś, że Polsce może grozić utrata połowy środków przewidzianych dla niej w Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Ma to być rodzaj „kary” za to, że nie przystąpiliśmy do unijnej deklaracji o osiągnięciu neutralności klimatycznej do 2050 roku. Jeżeli zapowiedzi zostałyby zrealizowane oznaczałoby to utratę około miliarda euro. Należy jednak pamiętać, że trwają negocjacje.

Według wcześniejszych zapowiedzi mieliśmy być największym beneficjentem nowego mechanizmu finansowego Unii Europejskiej. Zapowiadano, że w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, będziemy mogli liczyć na wsparcie na poziomie 2 miliardów euro. Środki w ramach tego Funduszu będą miały wspierać kraje w radzeniu sobie z kosztami odchodzenia od najbardziej emisyjnych technologii.

Dziś pojawiła się jednak informacja, że w nowej propozycji unijnego budżetu zawarto klauzulę, która ma ograniczyć wypłaty dla tych krajów, które nie zgodziły się na unijny cel osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 roku. Przy czym słowo „krajów” odnosi się tutaj do jednego kraju.

Ostatnim członkiem Wspólnoty, który nie zadeklarował swojego udziału w tak określonej polityce klimatycznej, jest Polska. Jeżeli obecna propozycja budżetu oraz nowe zasady, które zaprezentował szef Komisji Europejskiej Charles Michel, weszłyby w życie, Polska nadal byłaby największym beneficjentem Funduszu, ale otrzymałaby nie 2 a 1 miliard euro. Drugie Niemcy, zgodnie z wcześniejszą propozycją, mogłyby liczyć na 800 mln euro. Istotne jest to, że – jak informuje EURACTIV – zmiana byłaby warunkowa i podpisanie deklaracji oznaczałoby odblokowanie środków.

To sugeruje, że – tak samo zresztą jak w przypadku stanowiska Polski – jest to element gry negocjacyjnej. Najpierw posłużono się marchewką i zadeklarowano maksymalne wsparcie dla Warszawy. Później sięgnięto po kij i uzależniono je od tego, czy polski rząd, który stara się ugrać jak najwięcej, grzecznie się podporządkuje i przestanie przeszkadzać.

Dlatego zresztą do wszystkich informacji dotyczących zmian w alokacji środków w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, należy podchodzić ostrożnie. Mogą mieć bowiem związek z dyplomacją prowadzoną z wykorzystaniem różnych pijarowych zagrywek.

Fot. Shutterstock.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w gazetach lokalnych i branżowych. Bloguje na Krowoderska.pl.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.