Udostępnij

Polska przeciwko neutralności klimatycznej do 2050 roku. Sceptyczne także Węgry, Czechy i Estonia

20.06.2019

Polska wraz kilkoma państwami sprzeciwiła się wnioskom z kończącego się szczytu UE, które dotyczyć miały neutralności klimatycznej wspólnoty. 

Jak poinformowała na Twitterze PAP, w dokumencie miał się znaleźć zapis o neutralności klimatycznej wspólnoty do roku 2050. Przeciwko były Polska, Węgry, Czechy i Estonia.

Zapisy wniosków końcowych ze szczytu, które mówiły o dojściu UE do neutralności klimatycznej do 2050 r., zostały zablokowane przez Polskę i kilka innych państw unijnych – poinformowały w czwartek źródła zbliżone do rządu. Przeciwko były też Czechy, Węgry i Estonia. @PAPinformacje pic.twitter.com/VSN6KVa30k

— PAP (@PAPinformacje) June 20, 2019

„Nie przyjęliśmy dziś dodatkowych, jeszcze bardziej ambitnych celów klimatycznych i zabezpieczyliśmy interesy polskich obywateli, polskich przedsiębiorstw” – powiedział premier Mateusz Morawiecki, cytowany przez PAP na Twitterze.

Sprawę skomentował m.in. Witold Waszczykowski. „Rozwój gospodarczy nie może być zakładnikiem ideologicznych fobii” – napisał na Twitterze.

I słusznie. Rozwój gospodarczy nie moźe być zakładnikiem ideologicznych fobii https://t.co/zaPC6HmMQ9

— Witold Waszczykowski (@WaszczykowskiW) June 20, 2019

„Naukowcy nie pozostawiają wątpliwości – zwlekanie z wdrożeniem ambitnej polityki klimatycznej zagraża zdrowiu i bezpieczeństwu ludzi, a nasilająca się destabilizacja naszego środowiska życia zaburzy funkcjonowanie gospodarki i społeczeństw. Obywatele Europy doskonale zdają sobie z tego sprawę, stąd ostatnie wysokie wyniki wyborcze ugrupowań, które będą forsować ograniczanie emisji CO2. Polscy politycy, hamując ambitniejsze plany Unii narażają nas nie tylko na utkwienie w przestarzałym systemie energetycznym. Zabierają także spokojną przyszłość nam i naszym dzieciom w imię bardzo źle pojmowanej 'troski’ o gospodarkę” – skomentowała sprawę Anna Sierpińska z portalu Nauka o Klimacie.

O konieczności zdecydowanej redukcji emisji CO2 (i skutkach bierności wobec problemu zmian klimatycznych) mówi m.in. tegoroczny raport ONZ.

Więcej na temat wyników unijnego szczytu: “Wyborcze słupki ważniejsze niż przyszłość”. Komentarze po europejskim fiasku klimatycznym.

Źródło: Twitter

*  Artykuł zaktualizowano 21.06.2019, poprzez dodanie wypowiedzi M. Morawieckiego oraz A. Sierpińskiej.

Zdjęcie: Shutterstock/Efired

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.