Polska przeciwko neutralności klimatycznej do 2050 roku. Sceptyczne także Węgry, Czechy i Estonia

9115
0
Podziel się:
Jedna czwarta budżetu UE na walkę ze zmianami klimatu. Osiem państw przekonuje, że transformacja pójdzie w parze z dobrobytem

Polska wraz kilkoma państwami sprzeciwiła się wnioskom z kończącego się szczytu UE, które dotyczyć miały neutralności klimatycznej wspólnoty. 

Jak poinformowała na Twitterze PAP, w dokumencie miał się znaleźć zapis o neutralności klimatycznej wspólnoty do roku 2050. Przeciwko były Polska, Węgry, Czechy i Estonia.

Zapisy wniosków końcowych ze szczytu, które mówiły o dojściu UE do neutralności klimatycznej do 2050 r., zostały zablokowane przez Polskę i kilka innych państw unijnych – poinformowały w czwartek źródła zbliżone do rządu. Przeciwko były też Czechy, Węgry i Estonia. @PAPinformacje pic.twitter.com/VSN6KVa30k

— PAP (@PAPinformacje) June 20, 2019

„Nie przyjęliśmy dziś dodatkowych, jeszcze bardziej ambitnych celów klimatycznych i zabezpieczyliśmy interesy polskich obywateli, polskich przedsiębiorstw” – powiedział premier Mateusz Morawiecki, cytowany przez PAP na Twitterze.

Sprawę skomentował m.in. Witold Waszczykowski. „Rozwój gospodarczy nie może być zakładnikiem ideologicznych fobii” – napisał na Twitterze.

I słusznie. Rozwój gospodarczy nie moźe być zakładnikiem ideologicznych fobii https://t.co/zaPC6HmMQ9

— Witold Waszczykowski (@WaszczykowskiW) June 20, 2019

„Naukowcy nie pozostawiają wątpliwości – zwlekanie z wdrożeniem ambitnej polityki klimatycznej zagraża zdrowiu i bezpieczeństwu ludzi, a nasilająca się destabilizacja naszego środowiska życia zaburzy funkcjonowanie gospodarki i społeczeństw. Obywatele Europy doskonale zdają sobie z tego sprawę, stąd ostatnie wysokie wyniki wyborcze ugrupowań, które będą forsować ograniczanie emisji CO2. Polscy politycy, hamując ambitniejsze plany Unii narażają nas nie tylko na utkwienie w przestarzałym systemie energetycznym. Zabierają także spokojną przyszłość nam i naszym dzieciom w imię bardzo źle pojmowanej 'troski’ o gospodarkę” – skomentowała sprawę Anna Sierpińska z portalu Nauka o Klimacie.

O konieczności zdecydowanej redukcji emisji CO2 (i skutkach bierności wobec problemu zmian klimatycznych) mówi m.in. tegoroczny raport ONZ.

Więcej na temat wyników unijnego szczytu: “Wyborcze słupki ważniejsze niż przyszłość”. Komentarze po europejskim fiasku klimatycznym.

Źródło: Twitter

*  Artykuł zaktualizowano 21.06.2019, poprzez dodanie wypowiedzi M. Morawieckiego oraz A. Sierpińskiej.

Zdjęcie: Shutterstock/Efired

Podziel się: