Polska skazana za jakość powietrza. Rząd musi się zabrać do pracy

1101
4
Podziel się:

Trybunał Sprawiedliwości UE skazał Polskę za naruszenie unijnych przepisów dotyczących czystego powietrza. Kara może wynieść kilkaset milionów złotych rocznie. Wyrok nie oznacza, że będziemy musieli sięgnąć do kieszeni, by wpłacić pieniądze do unijnej kasy. Grzywna została bowiem orzeczona w „zawieszeniu” i pieniądze możemy wydać na szybką poprawę sytuacji.

„W ogłoszonym dzisiaj wyroku Trybunał podkreślił przede wszystkim, że sam fakt przekroczenia dopuszczalnych wartości stężenia PM10 w otaczającym powietrzu wystarczy do stwierdzenia uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. W omawianej sprawie dane wynikające z przedłożonych przez Polskę sprawozdań rocznych w sprawie jakości powietrza świadczą o tym, że od 2007 r. do 2015 r. włącznie to państwo członkowskie regularnie przekraczało, po pierwsze, dobowe wartości dopuszczalne dla stężenia PM10 w 35 strefach, a po drugie, roczne wartości dopuszczalne dla stężenia tego pyłu w 9 strefach. Wynika stąd, że stwierdzone w ten sposób przekroczenie należy uznać za trwałe”, czytamy w streszczeniu, które można znaleźć na stronie Trybunału Sprawiedliwości.

Uznano, że Polska nie wypełniła zobowiązań odnoszących się do przestrzegania rocznych i dziennych dopuszczalnych wartości związanych z istnieniem w powietrzu pyłu zawieszonego (PM10), a także przygotowania planów, które pozwolą skrócić liczbę dni z przekroczeniami.

Taki wyrok Trybunału oznacza, że sędziowie uznali podejmowane przez polskie rządy działania na rzecz poprawy jakości powietrza za niewystarczające. Nie oznacza jednak, że będziemy musieli ponieść finansowe konsekwencje, ponieważ zdecydowano o przyznaniu Polsce dwuletniego okresu na poprawę sytuacji.

„Ten wyrok to ostatnie ostrzeżenie, że rząd musi jak najszybciej wziąć się do pracy i podjąć zdecydowane działania w celu poprawienia jakości powietrza” mówi Ewa Lutomska z Polskiego Alarmu Smogowego i podkreśla, że za takie trudno uznać to, co rząd zrobił do tej pory, bo większość działań w ramach rządowego programu Czyste Powietrze ma charakter pozorowany lub jest prowadzona zbyt wolno. „Niedawno sprawdziliśmy postępy w realizacji programu. W większości punktów nie zrobiono nic lub prawie nic”, opowiada i wylicza, że na 14 jego punktów zrealizowano tylko jeden – rozporządzenie o kotłach, które wymaga jednak dopracowania i przepisów, które zapewnią mu skuteczność. Zwraca uwagę, że jego realizacja musi przyspieszyć. Także po to, by uniknąć kary.

„Wolałabym żeby pieniądze zostały wykorzystane na poprawę jakości powietrza, dzięki czemu wszystkim nam będzie się lepiej oddychało, niż popłynęły do Brukseli, co oznacza, że będą dla nas stracone.”, mówi Lutomska.

Kluczowe znaczenie ma teraz – mówią przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego – wprowadzenie odpowiednich norm jakości węgla sprzedawanego do gospodarstw domowych oraz stworzenie systemu świadectw jakości dla tego paliwa. Te regulacje miały zostać wprowadzone już w ubiegłym roku, ale rząd odwleka ich wprowadzenie. Konieczne jest także  wdrożenie szeroko zakrojonego programu walki z ubóstwem energetycznym i termomodernizacji polskich domów. Pilotaż takiego programu, w którego stworzenie i wdrożenie od dłuższego czasu zaangażowani są eksperci Polskiego Alarmu Smogowego, rozpocznie się wkrótce w Skawinie. Fakt, że wybór padł właśnie na tę miejscowość, to rezultat aktywnej i zdecydowanej działalności Skawińskiego Alarmu Smogowego, a także otwartości i zaangażowania władz gminy w działania na rzecz czystego powietrza.

Postępy w realizacji rządowego programu walki ze smogiem można sprawdzić na stronie: www.polskabezsmogu.pl.
Fot. Smogowa Mapa Polski.
Źródło: informacja prasowa PAS.

Podziel się:
Wesprzyj nas!

Ładowanie danych zbiórki...

Wesprzyj SmogLab!

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
RomekRafałRobertLordFedosław Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
LordFedosław
Gość
LordFedosław

Wolą się zajmować Smoleńskiem i wojnami ideologicznymi…

Robert
Gość
Robert

Dzisiaj rząd ogłosił program “Smog Stop” i na konferencji prasowej pan premier i minister od smogu mówili, że ruszają z programem termo-modernizacji. Tylko obawiam się, że to nie wystarczy. Termo-modernizacja jest napewno potrzebna, ale czy Ci ludzie, później będą palili czystym paliwem? Napewno kocioł będzie przez ocieplenie pracował mniej intensywnie. Druga sprawa: kto przeprowadzi tą termomodernizację jak wszyscy wiemy, że pracowników nie ma. Skąd wezmą tyle ekip do ociepleń budynków. Papier wszystko przyjmie a rzeczywistość będzie jak zawsze… A unia po wyroku będzie się baczniej przyglądała naszym poczynaniom. Zamiast regularnie działać w zakresie poprawy jakości powietrza to teraz po wyroku… Czytaj więcej »

Rafał
Gość
Rafał

Warto obejrzeć : https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kara-za-smog-mateusz-morawiecki-zabiera-glos,59,0,2399035.html Szczególnie wystąpienie p. ministra odpowiedzialnego za rozwiązanie problemu smogu. Pan minister powiedział, że misji Apollo zajęło 8 lat zanim wylądowała na księżycu a on chce to zrobić w 9 lat ( w 3 kadencje). SZKODA tylko, że poziom trudności nie ten sam. Apollo to stare dzieje -;) Jednym zdaniem dostaliśmy odpowiedź ile nam to zajmie czasu prawie 10 lat, tylko nie wiem czy ta termomodernizacja tyle zajmie czy po 10 latach będziemy mieli raj na ziemi -;). Żeby się tylko nie okazało, że po 10 latach prób trzeba będzie znowu nowego programu. Jednym słowem ludziska przez… Czytaj więcej »

Romek
Gość
Romek

Przytoczę parę komentarzy pod artykułem z gazety wyborczej odnośnie wyroku trybunały UE odnośnie smogu. Chyba same mówią za siebie – nie trzeba rozwijać wątku co myślą Polacy…: kafe 22.02.2018, 22:24 Lobby węglowe ze związkowcami, słaba edukacja i brak kontroli, to przyczyny tej, można powiedzieć katastrofy smogowej. salve 22.02.2018, 22:45 Moglibyśmy korzystać z doswiadczenia państw, które poradziły sobie z zanieczyszczonym powietrzem skutecznie. Nasi sąsiedzi Czesi, ktorych odwiedzamy za miedzą dali radę. Że nie wspomnę o tych bogatszych krajach. Nikt w Polsce nie ruszy górnictwa. To oni są pod parasolem ochronny polityków. Przez nich musimy wdychac te smrody. Zróbmy referendym, niestety mamy… Czytaj więcej »