Udostępnij

Polska tonie w smogu. Alert RCB w czterech województwach

28.12.2024

Kolejny dzień z rzędu smogowa czapa pojawia się w dziesiątkach miast i miasteczek. W sobotę 28 grudnia Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert do części mieszkańców województw: dolnośląskiego, wielkopolskiego, opolskiego i śląskiego. Fatalną jakość powietrza notuje się także w Małopolsce.

Czujniki monitorujące jakość powietrza palą się na czerwono w Poznaniu, Zielonej Górze, Wałbrzychu, Wrocławiu i Opolu – w trzech ostatnich miejscowościach i ich okolicach sytuacja jest szczególnie krytyczna. Opole w sobotni poranek zanotowało 1811 proc. normy dla trujących i rakotwórczych pyłów PM2.5 i 629 proc. dla PM10. Z kolei Wrocław to 928 proc. normy pyłu PM2.5 i „tylko” 329 proc. dla PM10.

Trudna sytuacja jest także na Śląsku – najgorzej w Gliwicach (500 proc. normy PM10), Katowicach (234 proc. PM10 i 606% PM2.5) i Rybniku (300 proc. PM10). Na czerwono, a miejscami purpurowo, „palą się” czujniki w Częstochowie, która przebiła 300 procent normy dla pyłu PM10. Drobniejszego pyłu PM2.5 w tym mieście się nie bada. Na krańcach województwa aż 580 procent normy dla drobnych cząsteczek PM2.5 pokazuje państwowa stacja monitoringu w Bielsku-Białej.

Czystym powietrzem nie może cieszyć się także Łódź (110 proc. PM10 i 229 proc. PM2.5) ani Kraków 131 proc. normy dla PM10 i 317 proc. dla PM2.5. Trujące powietrze można zaobserwować też w Nowym Sączu, gdzie norma dla pyłu PM10 jest aktualnie na poziomie 202 proc. Jeszcze gorzej jest w Nowym Targu (268 proc. PM10) i tylko nieco lepiej w Zakopanem (74 proc. PM10). Smogowe czapy widoczne są w wielu miejscowościach uzdrowiskowych i górskich.

Wszystkie powyższe odczyty pochodzą z oficjalnych państwowych czujników. Jeśli popatrzymy na te komercyjne – niskobudżetowe czujniki przydomowe, to obraz sytuacji jest jeszcze gorszy.

„Ciężki wieczór i jeszcze gorsza noc. Tak źle dawno już u nas nie było. Cały Śląsk spowity smogiem. Tradycyjnie już czekamy na wiatr.” – piszą aktywiści z Pszczyńskiego Alarmu Smogowego (woj. śląskie).

Smog dusi Polskę. Rząd wysyła alert RCB do kilku milionów osób

„UWAGA! Dnia 28.12 prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10 (SMOG). Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz” – taka wiadomość trafiła dziś do wielu mieszkańców w naszym kraju. Ci, do których nie trafiła, także powinni szczególnie uważać – powietrze w niemal całej południowej Polsce przekracza dopuszczalne poziomy. Miejscami trudna sytuacja występuje także w miejscowościach polski północnej.

Alert RCB został wysłany do odbiorców na terenie części województw:

  • dolnośląskiego – powiat kłodzki, Wrocław;
  • wielkopolskiego – Kalisz, powiat pleszewski;
  • opolskiego – powiat kędzierzyńsko-kozielski, powiat krapkowicki, Opole, powiat opolski;
  • śląskiego – Częstochowa, powiat częstochowski, Gliwice, powiat gliwicki, powiat tarnogórski, Zabrze, Bytom, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Świętochłowice, Sosnowiec,  Jaworzno, Dąbrowa Górnicza, powiat będziński, powiat raciborski, Rybnik, Żory, Jastrzębie-Zdrój, powiat rybnicki, powiat mikołowski, powiat wodzisławski, powiat pszczyński, powiat bielski, powiat cieszyński.

W sumie jest to kilka milionów osób.

W tym czasie zaleca się rezygnację ze spacerów na zewnątrz, rezygnację z uprawiania sportu pod gołym niebem i ograniczenie wietrzenia pomieszczeń. Szczególnie powinni uważać najmłodsi, seniorzy i kobiety w ciąży, a także osoby cierpiące na dolegliwości związane z układem oddechowym i układem krążenia.

Skąd bierze się smog w Polsce? „Winny” dobrze znany

– Główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest „niska emisja”, czyli spaliny pochodzące z kotłów i pieców na paliwa stałe w gospodarstwach domowych – przypomina Polski Alarm Smogowy. Sytuację dodatkowo pogarsza spalanie złej jakości węgla w urządzeniach nie spełniających żadnych norm emisji spalin.

W Polsce wciąż kopci około 2,5 miliona trujących kopciuchów, wiele z nich działa nielegalnie, ponieważ w 14 na 16 województw obowiązują uchwały antysmogowe zakazujące najgorszej jakości urządzeń. To właśnie gospodarstwa domowe odpowiadają za niemal 90 proc. emisji najbardziej szkodliwych pyłów PM2.5.

W rozwiązaniu tej sytuacji od lat pomaga rządowy projekt wsparcia w wymianie kopciucha, czyli program „Czyste Powietrze”, z którego skorzystało już ponad milion obywateli. Program został jednak zawieszony z końcem listopada 2024 roku, co wywołało protesty wśród samorządowców, ekspertów, naukowców i organizacji pozarządowych. Według szacunków SmogLabu przez wstrzymanie naboru wniosków nie zostanie wymienionych nawet 100 tys. urządzeń w 2025 roku.

Według Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska program Czyste Powietrze ma wrócić w nowej odsłonie 1 kwietnia 2025.

Zdjęcie tytułowe: shutterstock/Aliaksander Karankevich

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.