Polski Alarm Smogowy nominowany do nagrody Radia TOK FM im. Anny Laszuk za "wyjątkowy wpływ na rzeczywistość"

1717
0
Podziel się:

Polski Alarm Smogowy został nominowany do nagrody im. Anny Laszuk za „wyjątkowy wpływ na rzeczywistość”.
To siódma edycja konkursu, w którym Radio TOK FM przyznaje nagrodę osobie, instytucji lub organizacji za odważne, niekonwencjonalne, niezwykłe działania, dzieła lub wypowiedzi, które w ciągu minionego roku miały istotny wpływ na świadomość społeczną lub wręcz zmieniły polską rzeczywistość.
Polski Alarm Smogowy został nominowany za walkę z zanieczyszczeniem powietrza, poprzez wieloletnią działalność grupy aktywistów, zwracających uwagę mieszkańców, mediów i polityków na fatalną jakość powietrza w polskich miastach. – Udało im się już doprowadzić do zmian w polskiej legislacji na poziomie samorządowym i ogólnokrajowym – napisano w uzasadnieniu.
Pozostali nominowani to:
Czarny Protest/Ogólnopolski Strajk Kobiet
Rzesze kobiet z małych i dużych miast postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce. Pokazały, że można przeciwstawić się niesprawiedliwości i przemocy państwa; przypomniały co znaczy słowo solidarność. Dzięki nim pierwszy raz od dawna można było mieć nadzieję, że może być w Polsce lepiej.
Paweł Machcewicz i Muzeum II Wojny Światowej
Za walkę o niezależność historyków i muzeum od polityków, za godną walkę pod presją
Jan Śpiewak i stowarzyszenie Miasto Jest Nasze
Za zwrócenie uwagi opinii publicznej na problem reprywatyzacji w Warszawie, pokazanie nieprawidłowości jej towarzyszących oraz pomoc ofiarom tych nieprawidłowości. Ludzie ci zostali pozbawieni dachu nad głową przez handlarzy roszczeniami przy współpracy urzędników samorządu warszawskiego i przyzwoleniu sądów.
Gala finałowa konkursu odbędzie się 4. kwietnia.
Fot. Radek Lesisz.

Podziel się: