Udostępnij

Polskie wynalazki przełomem w branży OZE?

31.01.2023

Polski start-up Panel Wiatrowy pracuje nad nowoczesnymi panelami wiatrowymi. Urządzenie jest o tyle nietuzinkowe, że turbiny pracują obok siebie. Taki system jest sprawniejszy i efektywniejszy. Turbina w formie panelu może oznaczać rewolucję branży odnawialnych źródeł energii (OZE). Kolejny interesujący wynalazek to turbina Aeromine, która może pokryć nawet całość zapotrzebowania na energię danego budynku.

Twórcy zarówno jednej, jak i drugiej innowacji zapewniają, że rozwiązania nie mają na celu wypierać fotowoltaiki, a funkcjonować z nią w symbiozie.

Innowacyjny panel wiatrowy

Energia z wiatru będzie produkowana bez wiatraka. Wystarczający ma się okazać panel, który będzie pełnił funkcję zarówno instalacji OZE, jak i np. ogrodzenia posesji. Wynalazek ma być przystosowany do pracy w różnych warunkach oraz otoczeniu. Może być zamontowany na płaskich dachach budynków, przęsłach mostów, wzdłuż autostrad, czy ogradzać lotniska.

 class=
Wizualizacja z: vindpanel.com

Pomysłodawcy panelu wiatrowego mówią o możliwości produkcji znacznych ilości energii. Swiatoze.pl informuje, że wydajność dziesięciometrowego ogrodzenia pozwoli na wygenerowanie 1 kW energii. Z kolei zwrot inwestycji jest przewidziany po 7 latach, podczas gdy żywotność systemu szacuje się na 50 lat. Współtwórcy zaznaczają też, że ogradzając farmę fotowoltaiczną zyskuje się dywersyfikację źródeł energii, która wytwarza się właściwie 24/7.

Takie wynalazki funkcjonują w symbiozie z fotowoltaiką

– Nie chcemy konkurować z instalacjami fotowoltaicznymi, wręcz przeciwnie, idziemy bardzo mocno w rozwiązania hybrydowe, łączące te dwa źródła energii (…). W ogóle nie konkurujemy z fotowoltaiką, ale chcemy z nią żyć w symbiozie. Panel wiatrowy przystosowano całkowicie do infrastruktury, którą wykorzystuje się w fotowoltaice: do tych samych falowników, tych samych typów złącz – wyjaśnia Tomasz Gruszka, project manager start-upu Panel Wiatrowy.

Urządzenia są wykonane przede wszystkim z tworzyw sztucznych, z których większość można poddać recyklingowi. – W prądnicach, które są zastosowane w panelu wiatrowym, nie ma drogich i bardzo trudno dostępnych pierwiastków, takich jak neodymy. Korzystamy z totalnie innych prądnic, bazujących na powszechnie dostępnych pierwiastkach  zarówno w Europie, jak i na całym świecie, więc to znacząco obniża koszty. Clou całego projektu jest to, żeby sam produkt był opłacalny dla klienta, mniej więcej tak jak jest fotowoltaika – mówi project manager Panelu Wiatrowego.

Jak dodaje, znaczącym plusem wynalazku ma być opłacalność jego zakupu.

– My też mierzymy właśnie w taki pułap cenowy, gdzie klient, który inwestuje np. 20 tys. zł czy w fotowoltaikę, czy w panel wiatrowy, ma taki sam roczny uzysk energii ± 10 proc. To jest nasz cel w tym projekcie – mówi Gruszka.

Tłumaczy jednocześnie, że poprzednie projekty nie sprawdzały się właśnie ze względu na niską efektywność lub cenę znacznie wyższą, niż instalacja pv. Swiatoze.pl donosi, że układy złożone z pionowych turbin wiatrowych rozważane są m.in. do wykorzystania w projektach morskiej energetyki wiatrowej.

W czerwcu  ubiegłego roku Panel Wiatrowy został nagrodzony w konkursie ING Banku Śląskiego z dziedziny transformacji energetycznej. Laboratoryjne prace badawczo-rozwojowe trwają od sierpnia. Twórcy pomysłu mają zamiar wprowadzić panel do sprzedaży jeszcze w tym roku.

Nowoczesna turbina wiatrowa

Turbina wiatrowa Aeromine to kolejny polski wynalazek, który może przynieść wiele pozytywnych zmian w branży OZE. Nieruchoma turbina, którą zbudowała firma Aeromine, ma być wydajniejsza d fotowoltaiki. Testuje ją np. BASF Corporation. Gadzetomania.pl informuje, że turbina ta może pokryć całość zapotrzebowania energetycznego budynków.

Novum jest tu brak zewnętrznych, ruchomych łopatek. Turbina wykorzystuje specjalnie ukształtowane, pionowe profile. Twórcy porównują je z rozwiązaniami z samochodów wyścigowych. Profile te przechwytują i wzmacniają podmuchy wiatru – wyjaśnia Gadzetomania.pl. Podmuchy te są wykorzystywane do stworzenia wewnątrz urządzenia podciśnienia, wymuszającego ruch powietrza – czytamy na portalu. Powietrze napędza generującą prąd, obudowaną tunelem i ukrytą turbinę. Wysokość instalacji to 3 m, a szerokość 1 m. Twórcy zapewniają, że jest cicha, bezpieczna dla otoczenia oraz ptaków. Inżynierowie z Aeromine, a także zespół z Sandia National Laboratories i Uniwersytetu w Houston doprowadzili do opatentowania rozwiązania.

Turbiny zajmują mało miejsca, więc można je umieszczać przy innych instalacjach, jak np. pv. Te drugie, chcąc wyprodukować tyle samo energii, zajęłyby jednak 10 razy więcej powierzchni, niż nowoczesne turbiny. Nadają się one do zamieszczania na płaskich dachach. Wadą turbin jest pewien warunek konieczny do wydajnej pracy: możliwie stały kierunek wiatru w danym miejscu. Twórcy zapewniają jednak, że turbiny te mogą pokryć nawet 100 proc. zapotrzebowania budynków na energię. Również tych, w których funkcjonują zakłady produkcyjne.

Zdjęcie tytułowe: PopTika/Shutterstock

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.