Pomnik „kopciucha” zachęca do wymiany urządzeń grzewczych

Podziel się:
Skawina w Skawinie Pomnik kopciucha zachęca do wymiany urządzeń grzewczych wymiana kopciuchów smog zanieczyszczenie zanieczyszczania powietrza powietrze

Na skawińskim rynku postawiono stary, pozaklasowy piec. Urząd Miasta i Gminy Skawina stawiając pomnik „kopciucha” chce przypomnieć mieszkańcom o obowiązku wymiany przestarzałych urządzeń grzewczych. Zgodnie z małopolską uchwałą antysmogową, czas na wymianę najstarszych urządzeń upływa wraz z końcem 2022 roku.

Przy okazji rozpoczynającego się sezonu grzewczego pracownicy urzędu postanowili przypomnieć mieszkańcom o konieczności wymiany przestarzałych urządzeń grzewczych. Na rynku w Skawinie, który codziennie tętni życiem, postawiono pomnik „kopciucha”, czyli przestarzałego, pozaklasowego urządzenia grzewczego. Tego typu kotły mają zniknąć do końca 2022 roku.

„Pomysł wziął się z potrzeby. Mimo wielu akcji informacyjnych w internecie, na zebraniach wiejskich, w szkołach i w trakcie kontroli domowych kotłowni, wciąż są mieszkańcy, którzy mogą nie wiedzieć o obowiązku wymiany „kopciucha” do końca 2022 roku. Stary, zużyty piec na rynku przyciąga uwagę i może zachęcić do jego zlikwidowania” – komentuje burmistrz Skawiny, Norbert Rzepisko.

Czytaj także: W tym tempie kopciuchy znikną za 30 lat. Władze uspokajają: “program się rozkręca”

Przy okazji akcji urzędnicy przypominają, że w uzyskaniu dofinansowania na wymianę urządzenia mieszkańcy mogą liczyć na ekodoradców. To osoby, które przedstawią wszystkie możliwości dofinansowania, odpowiedzą na pytania i poprowadzą zainteresowanych przez cały proces pozyskania środków.

Sam „kopciuch” będzie gościć na skawińskim rynku przez cały sezon grzewczy. Ma być również wykorzystywany do edukowania dzieci i młodzieży, jeśli chodzi o problematykę jakości powietrza.

_

Zdjęcie: materiały Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie

Podziel się: