Udostępnij

Pomorska wyspa smogu. W Wejherowie powietrze często stoi, a miasto się dusi [PODCAST]

20.12.2021

Smog i Pomorze nie kojarzą się ze sobą. Czy w regionie wieje na tyle, żeby przewiać wszystkie zanieczyszczenia? I czy doczekamy czasów, w których z wybrzeża znikną piece na węgiel? O tym rozmawiamy w kolejnym odcinku podcastu „Proste pytania”, który powstał w ramach serii „Pożegnanie z węglem”.

Kilka lat temu na ulicach Krakowa jedna z trójmiejskich firm zachęcała absolwentów ze stolicy małopolski do wysyłania CV pod swój adres i rozważenia przeprowadzki nad morze. „Programisto, zmień swoje środowisko” – brzmiał slogan reklamowy z 2018 roku. „Trójmiejscy pracodawcy korzystają na smogu w Krakowie i Warszawie”- pisał rok wcześniej portal Trójmiasto.pl. Cytuje on Sycylijczyka, którego poszukiwania pracy w branży technologicznej zawiodły do Polski. Pierwszym wyborem miejsca zamieszkania był Kraków. Zanieczyszczenie powietrza sprawiło, że Włoch przeprowadził się do Gdańska. W tekście wypowiada się również przedstawiciel jednego z dużych banków. Wspomina o dużej mobilności pracowników – szczególnie tych z Krakowa, którzy wyjątkowo chętnie zmieniają swoje miejsce zamieszkania i decydują się na przeprowadzkę do Gdańska.

Pomorze wcale nie jest wolne od smogu

Obserwatorom może się więc wydawać, że Pomorze jest zupełnie wolne od smogu. Przecież nad morzem wieje bardziej. A skoro wieje, to przewiewa wszystkie zanieczyszczenia – mogą pomyśleć niektórzy. No tak, ale przecież wystarczy jeden bezwietrzny dzień, by wskazania stężeń niebezpiecznych substancji w powietrzu poszły w górę. Są też miejsca, gdzie nie wieje aż tak bardzo, a których mieszkańcy muszą jakoś się ogrzać – i robią to w dużej części za pomocą węglowych pieców.

Czytaj również: Mobilne płuca dotarły do znanego uzdrowiska. Mamy pierwsze wyniki

Tak jest między innymi w tak zwanym „małym Trójmieście kaszubskim”. To zwyczajowa nazwa dla trzech miejscowości nieco oddalonych od wybrzeża: niemal sklejonych ze sobą Redy, Rumi i Wejherowa. Na objazd po tych trzech miastach zaprosił mnie Artur Cierzniewski z Wejherowskiego Alarmu Smogowego.

Pierwszym przystankiem naszej wycieczki była Rumia, gdzie w grudniu stanęła instalacja przedstawiająca płuca „wyłapujące” zanieczyszczenia z otoczenia. Pod koniec roku odwiedzi ona jeszcze kilka miejscowości w okolicach Wejherowa w ramach akcji Polskiego Alarmu Smogowego „Zobacz, czym oddychasz”. Naciskając na przycisk umieszczony z boku instalacji można usłyszeć komunikat przypominający, że Pomorze musi zadbać o wymianę pieców – inaczej smog dalej będzie straszył.

– Zdarza się, że pieców nie wymieniają nawet dobrze sytuowani mieszkańcy. Pod domem dwa samochody, są pieniądze na wakacyjne wyjazdy – ale z komina leci czarny dym – mówi Cierzniewski.

smog wejherowo
Smog w Wejherowie, fot. Wejherowski Alarm Smogowy

Co zmieni wojewódzka uchwała?

Z Arturem Cierzniewskim rozmawiamy między innymi o uchwale antysmogowej dla województwa. To dokument, który wyznacza kierunek regionu w walce z zanieczyszczeniem. Wojewódzcy radni zdecydowali, że z kotłów centralnego ogrzewania oraz pieców na paliwa stałe najwyższej, piątej klasy można korzystać najpóźniej do lipca 2035 roku. Piece i kotły o niższej klasie (3 i 4) należy wymienić do września 2026 roku. Te, które nie mają określonej klasy albo są 1 lub 2 kategorii, mają być zlikwidowane do września 2024 r. Cierzniewski przekonuje sąsiadów do wymiany pieca. Argumentuje, że przede wszystkim chodzi o zdrowie i życie bez zanieczyszczeń, ale i wygodę. Coraz częściej odnosi to dobry skutek.

“Proste pytania” to cykl podcastów, które publikujemy na platformach Spotify, Google Podcasts, Castbox i Spreaker. W kolejnych odcinkach, zgodnie z tytułem, zadaję proste pytania. Odpowiedzi bywają jednak skomplikowane. W centrum uwagi zawsze jest ekologia.

Źródło zdjęcia: Photo_Olivia/Shutterstock

Projekt „Pożegnanie z węglem” powstaje dzięki wsparciu European Climate Foundation

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.