Udostępnij

Małopolska wieś polskim centrum OZE? Tego chce resort klimatu

15.04.2021

Kiedyś znajdował się tam kamieniołom porfiru. Od jego zamknięcia 46 lat temu w małopolskiej Miękini nie widać wielkiego biznesu, ale niedługo ma się to zmienić. Ministerstwo klimatu obiecuje mieszkańcom wsi miejsca pracy w zakładach zajmujących się pompami ciepła. Hub Naukowo-Technologiczno-Biznesowy znajdzie się pod patronatem krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej.

Nowe inwestycje do gminy Krzeszowice mają zawitać dzięki listowi intencyjnemu podpisanemu przez ministra klimatu, Michała Kurtykę. W przyszłości Hub ma mieścić biura, laboratoria i hale testowe technologii odnawialnych. W Miękini miałyby znaleźć się również inkubatory start-upów, a nowe miejsca pracy mają być zasilane państwowymi środkami. Celem ma być poprawa jakości powietrza w Polsce, a rozwijane będą przede wszystkim pompy ciepła.

– Użycie pomp ciepła może przyczynić się do znacznej redukcji emisji zanieczyszczeń. Jest także szansą na stworzenie nowych miejsc pracy – zarówno w przemyśle odpowiedzialnym za wytwarzanie urządzeń, jak i w sektorze zajmującym się ich instalacją – powiedział podczas konferencji szef resortu klimatu i środowiska.

Czytaj również: Dopłaty do pomp ciepła hitem. Dzięki nim pozbędziemy się smogu?

Przedstawiciele resortu przekonują, że publiczna inwestycja w pompy ciepła się opłaci. Rynek tych urządzeń rośnie jak na drożdżach.

– W przypadku powietrznych pomp ciepła popyt wzrósł nawet o 100 proc. w stosunku do poprzedniego roku – przekonywał rządowy pełnomocnik ds. OZE i wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

Wybór niewielkiej, małopolskiej miejscowości nie jest przypadkowy. We wsi działa Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii, należące do Akademii Górniczo-Hutniczej. To dobry punkt wyjścia do rozwoju Hubu – przekonują przedstawiciele uczelni.

– Jestem przekonany, że zaplecze infrastrukturalne i laboratoryjne naszego ośrodka będzie dużym wsparciem w hubie, który dziś powołujemy – mówił rektor AGH, prof. Jerzy Lis.

Więcej pieniędzy na pompy ciepła?

Na razie o rządowe dofinansowanie zakupu pompy ciepła mogą ubiegać się właściciele stojących już domów. W przypadku najchętniej wybieranych urządzeń typu powietrze/woda można liczyć na nawet 18 tys. złotych dofinansowania. Ta kwota wspomaga wymianę starego, nieekologicznego źródła powietrza na przyjazną dla środowiska pompę. Na razie poza państwowym programem dotacyjnym znalazły się osoby stawiające nowe budynki. Może się to jednak zmienić.

– Myślimy też o wsparciu w tym zakresie nowych budynków, dlatego analizujemy możliwości dofinansowania pomp ciepła (…) w ramach nowego instrumentu, który jest przedmiotem naszych rozmów z resortem klimatu i środowiska – mówił podczas konferencji w Miękini prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, prof. Maciej Chorowski.

Zdjęcie: staw w wyrobisku kamieniołomu w Miękini, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported/Premia

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.