Sierpień 2022 roku to kolejny miesiąc, gdy w programie Czyste Powietrze dominują pompy ciepła. Od lutego b.r. dwukrotnie wzrósł procentowy udział wniosków związanych z instalacją tego źródła ciepła. W części województw południowych pompy ciepła ustępują jednak kotłom gazowym.
To kolejny z rzędu miesiąc, w którym pompy ciepła wyraźnie dominują w programie Czyste Powietrze. W czerwcu w przypadku około 60 proc. wniosków decydowano się na montaż tego rodzaju źródła ciepła. Podobnie było w lipcu i – według najnowszych danych – w sierpniu 2022 roku.
Co ciekawe, wzrost popularności pomp ciepła w Czystym Powietrzu był szczególnie szybki począwszy od lutego, kiedy to rozpoczęła się wojna w Ukrainie. O tego czasu procentowy udział wniosków dotyczących tego źródła ciepła niemal się podwoił.
Sierpień w programie Czyste Powietrze. Pompy ciepła nadal najpopularniejsze
„Ostatnie dane dot. wniosków w programie Czyste Powietrze, pokazują, że dynamiczne zmiany strukturze wniosków o wymianę źródeł ciepła w Czystym Powietrzu praktycznie się zatrzymały. Poziom udziałów wniosków w sierpniu 2022 na pompy ciepła to około 61 procent. W przypadku kotłów gazowych to 21 proc., a kotłów na biomasę to obecnie ok. 15 proc.” – komentuje dla SmogLabu Paweł Lachman, Prezes Zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła „PORT PC”.
Czyste Powietrze w poszczególnych województwach. Południe mniej chętnie instaluje pompy ciepła
Okazuje się, że sytuacja nie jest jednakowa we wszystkich częściach kraju. Choć pompy ciepła dominują we wnioskach w programie Czyste Powietrze, w kilku południowych województwach są one znacznie mniej popularne. W małopolskim i podkarpackim w sierpniu częściej wnioskowano o wsparcie instalacji kotła gazowego.
„Co ciekawe, udział wniosków na pompy ciepła w czterech dużych województwach takich jak Małopolska, Śląsk, Podkarpacie i Mazowsze wyniósł 48%, a kotłów gazowych 36%. W pozostałych 12 województwach było to odpowiednio 70% (pompy ciepła) i 14% (kotły gazowe)” – zwraca uwagę Prezes Zarządu PORT PC.
Czytaj także: Cztery lata Programu Czyste Powietrze
„W mojej ocenie jest to powiązane z dostępem do sieci gazowej w tych czterech województwach, ale też pewną mentalną blokadą występującą u instalatorów w kwestii zmiany technologii grzewczej. Co ważne Komisja Europejska, zarówno w maju 2022 (w ramach ogłoszenia pakietu REpowerEU), jak i teraz potwierdza wolę wprowadzenia zakazu sprzedaży kotłów gazowych, olejowych i węglowych najpóźniej od 2029” – podkreśla Lachman.
_
Zdjęcie: IfH / Shutterstock.com.