Udostępnij

Ponad 1000 aresztowanych. Największa kampania nieposłuszeństwa obywatelskiego we współczesnej historii Wysp

23.04.2019

Londyńska policja aresztowała ponad 1000 uczestników protestu Extinction Rebellion. Ostatnio podobną liczbę zatrzymanych za nieposłuszeństwo obywatelskie odnotowano na Wyspach w czasie kampanii sufrażystek z początku XX stulecia. Wówczas zatrzymano ponad 1300 kobiet. Wtedy policja potrzebowała na to ośmiu lat. Teraz wystarczył tydzień. Metoda protestu, na którą zdecydowali się klimatyczni aktywiści jest bowiem wyjątkowo dotkliwa i trudna do zignorowania.

Kiedy tydzień temu w poniedziałek grupa aktywistów Extinction Rebellion wciągnęła na Oxford Circus różową łódź z wielkim napisem „Mówcie prawdę!”, niewielu gapiów wiedziało, o co chodzi. Kilka dni później mówiło się o nich i o ich sprawie, a tą jest zmiana klimatu, więcej niż o brexicie. Okazało się bowiem, że żeby zrobić to, czego przez lata nie dało się zrobić z pomocą apeli naukowców i tysięcy publikacji – a więc dotrzeć z przekazem o zbliżającej się katastrofie do opinii publicznej – wystarczy zablokować kilka najbardziej ruchliwych skrzyżowań brytyjskiej stolicy.

Extinction Rebellion
Fot. Brian Minkoff/Shutterstock

Choć to „wystarczy” nie powinno brzmieć tak, jakby sprawa była łatwa. Tysiące działaczy Extinction Rebellion zablokowało Oxford Circus, który jest skrzyżowaniem kluczowych ulic Oxford i Regents, a także Marble Arch, Waterloo Bridge oraz uliczki wokół Parlamentu. Uniemożliwienie ruchu w tych starannie wybranych punktach, oznacza dla centralnego Londynu praktycznie całkowity paraliż komunikacyjny.

By zrozumieć skalę tego, co zrobili ludzie z Extinction Rebellion pomyślcie o czterech najbardziej newralgicznych punktach na komunikacyjnej mapie waszego miasta. A teraz wyobraźcie sobie, że te są przez tydzień zablokowane przez tysiące ludzi, którzy pilnują ustawionej na środku różowej łodzi i chcą, by rząd zaczął mówić prawdę.

Obok czegoś takiego nie da się przejść obojętnie. I mało kto przeszedł. Ze szczególnym trudem przyszło to policji, która przez tydzień starała się udrożnić niedrożne ulice. Robiła to siłą. W trakcie działań funkcjonariuszy Met Police – którzy stracili z tego powodu świąteczne urlopy i musieli ściągać posiłki aż z Walii – przez tydzień aresztowano ponad 1000 osób. Wśród aresztowanych znalazł się na przykład mistrz olimpijski z 2012 roku kajakarz Etienne Stott, którego siłą ściągano w niedzielę wieczorem z blokady Waterloo Bridge. [Wśród znanych osób, które wsparły akcję były m.in. Greta Thunberg i Emma Thompson]. I który opuszczając „dołek” mówił, że zdecydowanie nie żałuje tego, że na nim wylądował, bo trzeba zacząć zdecydowanie działać, by uniknąć katastrofy klimatycznej. I to jej trzeba się bać, a nie – wybrzmiewało w słowach Stotta – nocy spędzonej w areszcie.

 width=
Fot. Karl Nesh/Shutterstock.

W poniedziałek rano aresztowanych było dokładnie 1065 osób, ale wciąż przybywali kolejni. To więcej, podkreślał jeden z organizatorów blokad XR Roger Hallam, niż w czasie jakiejkolwiek innej akcji nieposłuszeństwa obywatelskiego zorganizowanej we współczesnej brytyjskiej historii. Z wyjątkiem protestu sufrażystek, który trwał jednak osiem lat, a nie zaledwie tydzień. To odwołanie nie było przypadkowe. Bronią uczestników Extinction Rebellion jest właśnie nieposłuszeństwo obywatelskie, którą to strategię pożyczyli – jak mówią – od Gandhiego i Martina Luthera Kinga.

Kto i dlaczego zablokował Londyn?

Strategii, która w historii sprawdziła się wiele razy. A wyzwolenie Indii spod brytyjskiej okupacji oraz uzyskanie równych praw przez czarną mniejszość w Stanach Zjednoczonych, to tylko najbardziej znane przykłady jej zastosowania. Rzecz jest ostatnio nieco zapomniana, więc trzeba przypomnieć jej główne założenia. Chodzi w niej dokładnie o to, że ludzie decydują się łamać prawo i zgadzają się ponieść tego konsekwencje, by zwrócić uwagę na niesprawiedliwość władz publicznych. Pozostanie w więzieniu w takiej sytuacji – mówił Martin Luther King – ma pobudzić sumienie społeczności i uwrażliwić ją na zło, które się dzieje. W tym wypadku chodzi wprawdzie raczej o głupotę niż niesprawiedliwość, ale zamierzenie jest takie samo. Protestujący podejmują działania, które łamią prawo i godzą się ponieść za nie konsekwencje, by obudzić społeczeństwo.

Tym razem po tę broń sięgnęli członkowie Extinction Rebellion [ta ma też swój polski oddział: facebookową stronę znajdziecie tutaj]. To ruch, który powstał w połowie ubiegłego roku w Wielkiej Brytanii i którego członkowie zdecydowali, że sięgnięcie po obywatelskie nieposłuszeństwo, będzie najlepszą metodą zwrócenia uwagi na prawdopodobnie największe zagrożenie dla współczesnego świata. Na katastrofę klimatyczną oraz ekologiczną, które jak podkreślają i alarmują liczni naukowcy, czekają na nas tuż za rogiem. Zagrożenie, wobec którego opinia publiczna pozostaje ślepa i głucha, dzięki czemu rząd może być bezczynny.

W październiku idee Extinction Rebellion zostały wsparte przez 100 naukowców, którzy w liście otwartym pisali, że sprzeciw wobec braku działań rządu w sprawie zagrożenia zmianą klimatu jest dla ludzi moralnym obowiązkiem. I wzywali do podjęcia „działań w obronie życia na ziemi”. Te szybko przyszły. Na początek na kilka godzin zablokowano najważniejsze londyńskie mosty – aresztowano wówczas 70 osób. Innym razem zorganizowano nagi protest w parlamencie, kiedy ten debatował nad brexitem – więcej o tym pisaliśmy TUTAJ.

Czego domaga się Extinction Rebellion?

Wszystko po to, by – charakteryzują swoje cele członkowie XR – „zatrzymać katastrofę klimatyczną, powstrzymać utratę bioróżnorodności, zminimalizować ryzyko wymarcia człowieka oraz załamania się ekosystemu”. Uczestnicy protestu chcą, by brytyjski rząd ogłosił stan zagrożenia klimatycznego.

Oprócz tego wracają trzy praktyczne postulaty:

1) Rząd musi mówić prawdę o klimacie i szerzej rozumianych zagrożeniach ekologicznych, wycofania się z części polityk oraz wspólnego z mediami komunikowania z obywatelami.

2) Rząd musi wprowadzić regulacje mające doprowadzić do tego, by emisje CO2 netto spadły w 2025 roku w Wielkiej Brytanii do zera. Celem powinno być także ograniczenie konsumpcji.

3) Musi zostać powołane narodowe zgromadzenie obywatelskie [u nas znanego lepiej pod nazwą panelu obywatelskiego], które będzie nadzorować zmiany.

Zdjęcie w nagłówku: G Torres/Shutterstock.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.