Udostępnij

Ponad 200 naukowców pisze, że strajkująca dla klimatu młodzież ma rację. „Mają prawo być źli”

14.02.2019

Naukowcy z Wielkiej Brytanii podpisali się pod listem popierającym młodzież przed zapowiadanymi na czwartek protestami uczniów w Wielkiej Brytanii. Jak piszą, zainspirowała ich w szczególności postawa nastolatki Grety Thunberg, która zasłynęła żywiołowymi wystąpieniami przed czołowymi politykami świata.

„Nasz dom płonie. Jestem tu, by powiedzieć, że nasz dom płonie” – mówiła 16-letnia Szwedka przed delegatami na tegoroczny szczyt gospodarczy w Davos. Wcześniej z apelem o zaprzestanie używania paliw kopalnych wystąpiła podczas COP24 w Katowicach. Greta w każdy piątek, zamiast iść do szkoły, protestuje przed budynkiem szwedzkiego parlamentu. Ostatnie tygodnie pokazują, że swoim zapałem zaraża też wielu ze swoich rówieśników.

W Niemczech grupa uczniów zablokowała wjazd na szkolny parking rodzicom domagając się, by korzystali z komunikacji miejskiej. Podobnie jest w Belgii i Niemczech, a mniejsze lub większe demonstracje odbyły się już w 270 miastach świata. Apele dotarły również do młodzieży w Wielkiej Brytanii, gdzie uczniowie organizują cykliczne, wielotysięczne protesty.

Brytyjscy uczniowie zapowiadają, że masowo wyjdą na ulice swoich w piątek 15 lutego. Największy z dotychczasowych protestów ma odbyć się w 70 miastach Zjednoczonego Królestwa i jest koordynowany przez organizację UK Youth Climate Coalition.

„Nelson Mandela powiedział kiedyś: Nasze dzieci są naszym największym skarbem. Są naszą przyszłością. Ci, którzy je krzywdzą, rozdzierają tkaninę, z której uszyte są nasze społeczeństwa i narodu. Nadmiernie wykorzystując zasoby naszej planety zaniedbujemy nasze dzieci.” – czytamy w liście rozesłanym przez naukowców do brytyjskich redakcji.

Jak przypominają uczeni, lato 2018 roku było najcieplejszym w historii pomiarów w Wielkiej Brytanii (według danych tamtejszego Biura Meteorologicznego). Jak piszą, wpływ człowieka na ocieplanie się klimatu jest niepodważalny. Zawuażają również, że już teraz w Wielkiej Brytanii notowane są wyjątkowo niskie poziomy wód gruntowych, co zagraża rolnictwu i środowisku naturalnemu. „Nie możemy wychować naszych dzieci bez natury”, czytamy w liście akademików.

„W obliczu tych tragicznych i przepełniających nas desperacją wydarzeń w pełni popieramy uczniów (…), którzy z odwagą planują strajk 15 lutego, by domagać się od rządu Zjednoczonego Królestwa działań dla klimatu” – piszą autorzy listu z uniwersytetów w Cambridge, Londynu czy Edynburgu.

Dodają, że strajkująca młodzież ma prawo na złość spowodowaną perspektywą przyszłości.

Akcja odbywa się pod hasłem „Youth Strike 4 Climate”. Jedna z jej organizatorek, 17-letnia Anna Taylor powiedziała The Independent, że edukowanie i informowanie o zmianach klimatu w szkołach nie wystarczy, by skutecznie się mu przeciwstawić.

– Uczymy się o ocieplaniu się klimatu w szkolnych łatwkach, jednak sama edukacja nic nie zmienia. Nadal zmierzamy w kierunku klimatycznej katastrofy, która zakończy się wyginięciem wielu gatunków na całym świecie. – podkreśla Taylor.

Fot. Rumir / Shutterstock.com.

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.