Udostępnij

Ponad 200 polskich naukowców wsparło klimatyczny strajk młodzieży. „Widzą, że ich przyszłość jest zagrożona”

15.03.2019

Ponad 200 polskich naukowców podpisało się pod listem poparcia dla klimatycznego strajku młodzieży. „Niniejszym zdecydowanie potwierdzamy, że w środowisku naukowym panuje konsensus, wskazywany przez młodzież jako podstawa ich oburzenia i protestu: klimat się ociepla, a przyczyną tego jest działalność człowieka”, napisali naukowcy w oświadczeniu.

Zapoczątkowane przez 16-letnią Gretę Thunberg, ta otrzymała właśnie nominację do Pokojowej Nagrody Nobla, szkolne strajki dla klimatu to ogólnoświatowy ruch młodzieży, która domaga się podjęcia zdecydowanych działań w celu powstrzymania zmian klimatu. Młodzi domagają się jak najszybszego odejścia od paliw kopalnych oraz podejmowania decyzji politycznych z perspektywą, która obejmuje także ich przyszłość. Dziś protesty odbywają się w niemal 100 krajach i ponad 1000 miast świata. W tym kilkudziesięciu miejscach w Polsce. Już jednak zapowiedziano kolejne.

Polscy naukowcy, śladem ich kolegów z Holandii, Niemiec i Wielkiej Brytanii, przygotowali list otwarty, w którym dziękują młodzieży podejmującej klimatyczny strajk i wspierają jej działania. „Ci młodzi ludzie pokazują, że ich wyobraźnia sięga dalej, niż najbliższe parę lat, które wydaje się być horyzontem myślenia większości polityków. Młodzież zrozumiała przekaz tysięcy naukowców z całego świata: jeśli nie zatrzymamy spalania paliw kopalnych, Ziemia zostanie wytrącona z równowagi, w której funkcjonowała od tysięcy lat, a dotkliwe skutki będzie odczuwać właśnie ich pokolenie. Potrzebujemy rewolucji, która nada najwyższą wagę polityce klimatycznej”, mówi dr hab. Wiktor Kotowski, który był jednym z inicjatorów listu naukowców.

Pod listem podpisały się 223 osoby. Są wśród nich pracownicy najlepszych polskich uczelni i instytutów badawczych. Między innymi Uniwersytetów Warszawskiego, Jagiellońskiego, Wrocławskiego, Łódzkiego, Gdańskiego, Adama Mickiewicza w Poznaniu, Śląskiego oraz Polskiej Akademii Nauk.

Niniejszym zdecydowanie potwierdzamy, że w środowisku naukowym panuje konsensus, wskazywany przez młodzież jako podstawa ich oburzenia i protestu: klimat się ociepla, a przyczyną tego jest działalność człowieka. Szybkie i bardzo znaczące ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery jest podstawowym warunkiem uniknięcia przez ludzkość klimatycznej katastrofy”, piszą.

Pełna treść listu jest tutaj: Oświadczenie naukowców o konsensusie w sprawie zmiany klimatu

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.