Ponad 200 polskich naukowców wsparło klimatyczny strajk młodzieży. „Widzą, że ich przyszłość jest zagrożona”

2734
1
Podziel się:
Strajki dla Klimatu

Ponad 200 polskich naukowców podpisało się pod listem poparcia dla klimatycznego strajku młodzieży. „Niniejszym zdecydowanie potwierdzamy, że w środowisku naukowym panuje konsensus, wskazywany przez młodzież jako podstawa ich oburzenia i protestu: klimat się ociepla, a przyczyną tego jest działalność człowieka”, napisali naukowcy w oświadczeniu.

Zapoczątkowane przez 16-letnią Gretę Thunberg, ta otrzymała właśnie nominację do Pokojowej Nagrody Nobla, szkolne strajki dla klimatu to ogólnoświatowy ruch młodzieży, która domaga się podjęcia zdecydowanych działań w celu powstrzymania zmian klimatu. Młodzi domagają się jak najszybszego odejścia od paliw kopalnych oraz podejmowania decyzji politycznych z perspektywą, która obejmuje także ich przyszłość. Dziś protesty odbywają się w niemal 100 krajach i ponad 1000 miast świata. W tym kilkudziesięciu miejscach w Polsce. Już jednak zapowiedziano kolejne.

Polscy naukowcy, śladem ich kolegów z Holandii, Niemiec i Wielkiej Brytanii, przygotowali list otwarty, w którym dziękują młodzieży podejmującej klimatyczny strajk i wspierają jej działania. „Ci młodzi ludzie pokazują, że ich wyobraźnia sięga dalej, niż najbliższe parę lat, które wydaje się być horyzontem myślenia większości polityków. Młodzież zrozumiała przekaz tysięcy naukowców z całego świata: jeśli nie zatrzymamy spalania paliw kopalnych, Ziemia zostanie wytrącona z równowagi, w której funkcjonowała od tysięcy lat, a dotkliwe skutki będzie odczuwać właśnie ich pokolenie. Potrzebujemy rewolucji, która nada najwyższą wagę polityce klimatycznej”, mówi dr hab. Wiktor Kotowski, który był jednym z inicjatorów listu naukowców.

Pod listem podpisały się 223 osoby. Są wśród nich pracownicy najlepszych polskich uczelni i instytutów badawczych. Między innymi Uniwersytetów Warszawskiego, Jagiellońskiego, Wrocławskiego, Łódzkiego, Gdańskiego, Adama Mickiewicza w Poznaniu, Śląskiego oraz Polskiej Akademii Nauk.

Niniejszym zdecydowanie potwierdzamy, że w środowisku naukowym panuje konsensus, wskazywany przez młodzież jako podstawa ich oburzenia i protestu: klimat się ociepla, a przyczyną tego jest działalność człowieka. Szybkie i bardzo znaczące ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery jest podstawowym warunkiem uniknięcia przez ludzkość klimatycznej katastrofy”, piszą.

Pełna treść listu jest tutaj: Oświadczenie naukowców o konsensusie w sprawie zmiany klimatu

Podziel się: