Udostępnij

Ponad milion ewakuacji. Wietnam po serii powodzi przygotowuje się na kolejną katastrofę

27.10.2020

Jak podała agencja Reuters, władze Wietnamu chcą ewakuować 1,3 miliona mieszkańców do środy (28.10). Wtedy w kraj ma uderzyć tajfun Malave razem z wiatrem wiejącym z prędkością 165 km/h. To trudny czas dla Wietnamu – piszą lokalne media. Kilka dni temu powodzie pozbawiły setki tysięcy osób ich domów. Mówi się również o ponad 100 ofiarach.

Tegoroczny sezon monsunowy w Wietnamie jest wyjątkowo dotkliwy. Podczas pierwszych dwóch tygodni października przez kraj przeszły tropikalne burze Linfa i Nangka, powodując ogromne powodzie. Teraz kraj przygotowuje się na nadejście kolejnego cyklonu – Malave.

Październikowe burze, jak podaje brytyjski „Guardian”, przyniosły ze sobą sześć razy większe opady niż zazwyczaj w porze monsunowej. Powodzie zalały ponad 136 tysięcy (inne źródła mówią nawet o 180 tys.) domów i zmusiły 90 tys. osób do ewakuacji. Ponad 100 osób zginęło lub zostało uznane za zaginione. Niektóre źródła podają, że w Wietnamie i Kambodży zanotowano aż 115 ofiar pierwszej burzy – Linfa. 27 osób zaginęło. W drugiej burzy – Nangka – miało zginąć dwóch mieszkańców Wietnamu.

Najgorsza sytuacja jest w Hue, prowincji oddalonej od Hanoi o około 700 km. W samym mieście Ha Tinh ewakuowano ponad 20 tys. osób, a policja i wojsko musiały używać kajaków oraz łodzi, żeby dotrzeć do najbardziej zagrożonych mieszkańców.

Czytaj także: Tragiczne powodzie w Azji. Miliony osób bez domów, setki ofiar, 1/4 Bangladeszu zalana wodą

„Hue doświadcza powodzi każdego roku, ale skala, jaką obserwujemy w tym roku, jest szokująca. Mieszkańcy są przygotowani na klęskę żywiołową, ale ta okazuje się o wiele poważniejsza [niż przewidywano]” – mówił „Guardianowi” Michael Brosowski z fundacji Blue Dragon, zajmującej się pomocom poszkodowanym Wietnamczykom.

Czerwony Krzyż wydał oświadczenie, w którym pisze, że tak tragicznych powodzi nie było w Wietnamie od dekad.

Według państwowej Wietnamskiej Agencji Informacyjnej (VNA) ponad 7200 hektarów upraw zostało zniszczonych, a około 700 tys. zwierząt – bydła i drobiu – zatonęło. Uszkodzone są również drogi i 16 autostrad.

Cyklon Molave uderzy w środę

Tymczasem Wietnam musi przygotować się na kolejny kataklizm. W środę w kraj uderzy cyklon Molave, którego skutki już odczuli mieszkańcy Filipin – służby mówią o trzech ofiarach i 13 zaginionych. To najsilniejszy cyklon w regionie od początku roku. Wiatr może wiać z prędkością ok. 150 km/h, zagrażając ponad milionowi mieszkańców. Władze chcą do końca wtorku ewakuować ponad 500 tys. osób, ale mają być przygotowane na ewakuację nawet 1,3 mln osób z terenów zagrożonych.

„To bardzo silny tajfun, który uderzy w ogromną część kraju” – powiedział premier Nguyen Xuan Phuc. „Żołnierze muszą zaangażować pełne siły, aby wspierać ludzi, w tym w razie potrzeby mobilizować helikoptery, czołgi i inne środki transportu” – dodał.

Służby przewidują, że cyklonowi będą towarzyszyć ulewy. Spadnie 200-400 milimetrów deszczu w miejscowościach między północno-środkową prowincją Thua Thien-Hue a południowo-środkową prowincją Phu Yen. Wzdłuż linii brzegowej od Da Nang do Phu Yen fale osiągną wysokość do ośmiu metrów, a poziom morza wzrośnie nawet o metr, zalewając kilka obszarów przybrzeżnych.

Największe ulewy spodziewane są w północno-środkowych prowincjach Nghe An, Ha Tinh i Quang Binh. Może tam spaść nawet 700 milimetrów deszczu – podaje wietnamska gazeta „Tuoi Tre”.

Według szacunków Banku Światowego około 11,8 miliona Wietnamczyków z prowincji na wybrzeżu kraju jest narażonych na intensywne powodzie. Wielu z nich żyje na erodujących wybrzeżach, a kataklizm może zniszczyć ich domy. Miedzyrządowy zespół ds. zmian klimatu, IPCC, w raporcie z 2018 roku przewidział, że Wietnam będzie jednym z krajów najsilniej dotkniętych skutkami zmian klimatu. Dao Xuan Lai z Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (agendy ONZ) mówił wtedy: „Nadal będą tutaj występować ekstremalne zdarzenia pogodowe, jak obecnie, ale nadejdą szybciej niż prognozowano, będą bardziej intensywne, częstsze i trudniejsze do przewidzenia.”

Zdjęcie: NguyenQuocThang/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.