Udostępnij

Czyste powietrze i lepsza dieta. To skutki Porozumienia Paryskiego, które uratują miliony istnień ludzkich

01.03.2021

Realizacja postanowień Porozumienia Paryskiego oznacza nie tylko działanie na rzecz ochrony klimatu, ale i pozytywne zmiany w obszarze zdrowia publicznego. Tak wynika z badań opublikowanych w specjalnym numerze „The Lancet Planetary Health”. Dzięki poprawie jakości powietrza, zmianie diety i zwiększeniu aktywności fizycznej, każdego roku uratować można miliony istnień ludzkich.

Naukowcy z międzynarodowego zespołu przyjrzeli się korzyściom zdrowotnym, które płynąć mogą z realizacji celów Porozumienia Paryskiego. Na podstawie szczegółowych danych na temat emisyjności poszczególnych sektorów gospodarki, oceniono, jak na zdrowie publiczne wpłyną realizacje postanowień klimatycznych z Paryża.

Wyniki badań opublikowano w specjalnym numerze czasopisma naukowego „The Lancet Planetary Health„.

W badaniu uwzględniono mieszkańców dziewięciu krajów: Brazylii, Chin, Niemiec, Indii, Indonezji, Nigerii, RPA, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Łącznie stanowią 50 proc. światowej populacji i odpowiadają za 70 proc. antropogenicznych emisji dwutlenku węgla.

Czytaj także: Spalanie paliw kopalnych odpowiada za 8,7 mln zgonów rocznie

Porozumienie Paryskie i miliony zgonów mniej

Okazuje się, że realizacja podstawowego celu Porozumienia Paryskiego (tj. zatrzymanie wzrostu średnich temperatur poniżej 2 st. Celsjusza względem ery przedprzemysłowej) pozwoliłoby we wspomnianych krajach uniknąć każdego roku: 5,8 mln przedwczesnych zgonów dzięki lepszej diecie. 1,2 mln żyć można by było uratować za sprawą poprawy jakości powietrza, a 1,2 mln dzięki zwiększeniu aktywności fizycznej. Co więcej, jeśli uda się zrealizować ambitniejsze cele, naukowcy przewidują, że można byłoby zapobiec dodatkowo – kolejno – 572 tys., 462 tys. i 943 tys. zgonom rocznie.

Autorzy badania podkreślają, że „wspomnianych wartości nie można sumować”, ponieważ w badaniu nie uwzględniono krzyżowania się różnych przyczyn przedwczesnych śmierci. Niemniej jednak, jeśli Porozumienie Paryskie zostanie zrealizowane, można spodziewać się przynajmniej kilku milionów zgonów mniej w skali roku.

Czytaj także: Stany Zjednoczone mogą dekarbonizować gospodarkę do 2050 roku. I na tym skorzystać

Lepsze powietrze, mniej mięsa i więcej ruchu

Skąd korzyści zdrowotne płynące ze strategii klimatycznych? Model, którym posłużyli się naukowcy, zakłada, że dekarbonizacja doprowadzi do poprawy jakości powietrza. Między innymi dzięki ograniczeniu emisji zanieczyszczeń powietrza z energetyki, przemysłu, ogrzewania i transportu.

Zmiany w diecie obejmują przejście części obywateli na dietę fleksitariańską (z mniejszym udziałem mięsa, a większym produktów roślinnych), wegetariańską lub wegańską. Za większą ilość wysiłku fizycznego odpowiadać ma natomiast promowanie zrównoważonego transportu, w tym ruchu rowerowego i spacerów.

Czytaj także: Wszystko pod nosem, czyli 15-minutowe miasto. Czy uratuje nas przed korkami?

„W przeciwieństwie do bezpośrednich korzyści z redukcji emisji dwutlenku węgla, które są długoterminowe i rozumiane w kategoriach ograniczenia szkód, dodatkowe korzyści zdrowotne ambitnej polityki klimatycznej są odczuwalne natychmiast” – powiedział w oświadczeniu główny autor badania, Ian Hamilton, profesor UCL Energy Institute i dyrektor wykonawczy The Lancet Countdown on Health and Climate Change. „Przekaz jest mocny. Zrealizowanie celów z Paryża nie tylko zapobiegnie przedwczesnej śmierci milionów ludzi każdego roku. Zwiększy również jakość życia kolejnych milionów, dzięki poprawie zdrowia publicznego” – dodał.

_

Z pełnymi wynikami badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Shift Drive

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.