Udostępnij

Czyste powietrze i lepsza dieta. To skutki Porozumienia Paryskiego, które uratują miliony istnień ludzkich

01.03.2021

Realizacja postanowień Porozumienia Paryskiego oznacza nie tylko działanie na rzecz ochrony klimatu, ale i pozytywne zmiany w obszarze zdrowia publicznego. Tak wynika z badań opublikowanych w specjalnym numerze „The Lancet Planetary Health”. Dzięki poprawie jakości powietrza, zmianie diety i zwiększeniu aktywności fizycznej, każdego roku uratować można miliony istnień ludzkich.

Naukowcy z międzynarodowego zespołu przyjrzeli się korzyściom zdrowotnym, które płynąć mogą z realizacji celów Porozumienia Paryskiego. Na podstawie szczegółowych danych na temat emisyjności poszczególnych sektorów gospodarki, oceniono, jak na zdrowie publiczne wpłyną realizacje postanowień klimatycznych z Paryża.

Wyniki badań opublikowano w specjalnym numerze czasopisma naukowego „The Lancet Planetary Health„.

W badaniu uwzględniono mieszkańców dziewięciu krajów: Brazylii, Chin, Niemiec, Indii, Indonezji, Nigerii, RPA, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Łącznie stanowią 50 proc. światowej populacji i odpowiadają za 70 proc. antropogenicznych emisji dwutlenku węgla.

Czytaj także: Spalanie paliw kopalnych odpowiada za 8,7 mln zgonów rocznie

Porozumienie Paryskie i miliony zgonów mniej

Okazuje się, że realizacja podstawowego celu Porozumienia Paryskiego (tj. zatrzymanie wzrostu średnich temperatur poniżej 2 st. Celsjusza względem ery przedprzemysłowej) pozwoliłoby we wspomnianych krajach uniknąć każdego roku: 5,8 mln przedwczesnych zgonów dzięki lepszej diecie. 1,2 mln żyć można by było uratować za sprawą poprawy jakości powietrza, a 1,2 mln dzięki zwiększeniu aktywności fizycznej. Co więcej, jeśli uda się zrealizować ambitniejsze cele, naukowcy przewidują, że można byłoby zapobiec dodatkowo – kolejno – 572 tys., 462 tys. i 943 tys. zgonom rocznie.

Autorzy badania podkreślają, że „wspomnianych wartości nie można sumować”, ponieważ w badaniu nie uwzględniono krzyżowania się różnych przyczyn przedwczesnych śmierci. Niemniej jednak, jeśli Porozumienie Paryskie zostanie zrealizowane, można spodziewać się przynajmniej kilku milionów zgonów mniej w skali roku.

Czytaj także: Stany Zjednoczone mogą dekarbonizować gospodarkę do 2050 roku. I na tym skorzystać

Lepsze powietrze, mniej mięsa i więcej ruchu

Skąd korzyści zdrowotne płynące ze strategii klimatycznych? Model, którym posłużyli się naukowcy, zakłada, że dekarbonizacja doprowadzi do poprawy jakości powietrza. Między innymi dzięki ograniczeniu emisji zanieczyszczeń powietrza z energetyki, przemysłu, ogrzewania i transportu.

Zmiany w diecie obejmują przejście części obywateli na dietę fleksitariańską (z mniejszym udziałem mięsa, a większym produktów roślinnych), wegetariańską lub wegańską. Za większą ilość wysiłku fizycznego odpowiadać ma natomiast promowanie zrównoważonego transportu, w tym ruchu rowerowego i spacerów.

Czytaj także: Wszystko pod nosem, czyli 15-minutowe miasto. Czy uratuje nas przed korkami?

„W przeciwieństwie do bezpośrednich korzyści z redukcji emisji dwutlenku węgla, które są długoterminowe i rozumiane w kategoriach ograniczenia szkód, dodatkowe korzyści zdrowotne ambitnej polityki klimatycznej są odczuwalne natychmiast” – powiedział w oświadczeniu główny autor badania, Ian Hamilton, profesor UCL Energy Institute i dyrektor wykonawczy The Lancet Countdown on Health and Climate Change. „Przekaz jest mocny. Zrealizowanie celów z Paryża nie tylko zapobiegnie przedwczesnej śmierci milionów ludzi każdego roku. Zwiększy również jakość życia kolejnych milionów, dzięki poprawie zdrowia publicznego” – dodał.

_

Z pełnymi wynikami badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Shift Drive

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.