Udostępnij

Porzucili Wrocław, żeby założyć gospodarstwo. Swoje produkty sprzedają w Kredensie Samoobsługowym

19.08.2020

Ona była doktorantką na politechnice we Wrocławiu, on pracował w korporacji. Arleta i Adam spontanicznie zdecydowali o przeprowadzce na wieś, gdzie dziś prowadzą gospodarstwo. Ich produkty można zamówić przez internet albo kupić w Kredensie Samoobsługowym w dolnośląskiej wsi Pomianów Dolny. Wystarczy przyjść, zabrać to, co się chce i zostawić wyliczoną kwotę. Albo – ewentualnie – wydać sobie resztę. W cukiniach.

Świeże warzywa, przetwory, kiszonki, ciasta, pasztety – to wszystko można znaleźć w Kredensie Samoobsługowym. Oferta zmienia się razem z porami roku. W Kredensie nie ma sprzedawcy, nikt nie podaje, nie pakuje ani nie rozlicza zakupów. Każdy może za to przyjść, wybrać produkty i zostawić wyliczoną kwotę. – Taka forma sprzedaży nie jest niczym odkrywczym. W wielu krajach jest to popularne, nikogo nie dziwi i funkcjonuje. U nas jeszcze mało znane, ale zmieniamy to – mówi mi Arleta Butewicz. Razem z Adamem Skurzyńskim tworzą folwark „Wieśniaki z wyboru”, prowadzą pod tą nazwą stronę internetową, profil na Facebooku i sklep.

Z Wrocławia na małą wieś

– Jesteśmy, a raczej byliśmy z Wrocławia. Przez chwilę mieszkaliśmy w mniejszej miejscowości, a teraz już na stałe osiedliśmy w Pomianowie Dolnym – opowiada Arleta. – Ja byłam doktorantką na politechnice, Adam był korpoludkiem. Teraz jesteśmy Wieśniakami i zajmujemy się naszym gospodarstwem. Na nudę nie narzekamy – mamy kozy, gęsi, kaczki, kury, indyki, króliki, pszczoły. Z takich bardziej tradycyjnych zwierząt mamy psy i koty. Uprawiamy też warzywa – tłumaczy. Kiedy rozmawiamy przez telefon, Arleta musi przerwać wywiad, bo zbiera się na burzę i trzeba schować Kredens i zwierzaki. Zasięg jest dość słaby, ale „Wieśniakom” to nie przeszkadza.

Czytaj także: Lokalny Rolnik, czyli bazarek w internecie. Tu kupisz domowy ser, przetwory i świeże owoce

Swoje miejsce w Pomianowie Dolnym, niewielkiej wsi, w której mieszka nieco ponad 500 osób, znaleźli przez internet. Nie szukali jeszcze wtedy domu poza miastem ani nawet działki pod budowę. Na informację o sprzedaży gospodarstwa Arleta trafiła zupełnym przypadkiem, podczas bezsennej nocy. Spontanicznie zdecydowali, że pojadą do Pomianowa.

-Teraz fajnie by pasowało zakończenie pt. „i zostaliśmy już na zawsze”. Jednak tak pięknie nie było, kupno gospodarstwa przez „nierolnika” nie jest najprostsze – trwało to pół roku, ale zakończyło się sukcesem – wspomina Arleta.

https://www.facebook.com/wiesniakizwyboru/posts/999625313829001?__xts__[0]=68.ARCPBpS4JjBiMfExTvPVYUgW6EERUdTrVtsoPY7pWu8O8xlqaYcZNHbn_3zkEXdBIOLrU4UUvEm1AOFMkXcfKWYz8-75CEJJDujuK28gCXDGwLuriKKCXEceahqZhPe7JuOKWIJATXNgZQ4KjJhIlDnzfE7GULOrtamzOawjvDtEbwIwt-CJ0-TZ9cjCkSZfdA1Q3BcQbQcKq3HftOOAeRt66E9BTIpJlZlTM2paFfoCjtiXwvYaALqY-ZJZFcPrmBkzUyHQIFmx_ZV6MsdSQyzJu0h-Z6dKhcnXjWF80KVNR0Dj9IZvv8_9wzpZXZ36LkESVQViqcwBOZd4K2QqN8M&__tn__=-R

Ich warzywa i domowe produkty można zamawiać przez Facebooka, odbierać we Wrocławiu albo bezpośrednio w gospodarstwie. Od innych lokalnych sprzedawców wyróżnia ich właśnie Kredens. Najpierw planowali po prostu wystawiać warzywa w skrzynkach przed bramą. – Ale u nas chyba nie da się niczego robić „tak po prostu”- śmieje się Arleta. Dlatego w Pomianowie stanęła zadaszona witryna na kółkach i malutka lodówka.

Reszta w cukinii i kasztanach

– Produkty są w koszykach lub w słoikach, na wszystkim jest cena, a obok skarbonka. Trzeba mieć „wyliczone” albo wydać sobie resztę cukinią lub – w sezonie – kasztanami – mówi Arleta. Można też do „Wieśniaków” zadzwonić, zapytać o konkretny produkt albo poprosić o przygotowanie czy zostawienie „pod ladą”. – W samym Kredensie nie wystawiamy zbyt wiele na raz – chłodziarka jest mała, a warzywa na słońcu nie czują się zbyt dobrze – dodaje właścicielka Kredensu.

Czytaj także: W Krakowie powstała farma, która dostarcza warzywa nie według życzeń, ale rytmu natury

Nie ma też stałej oferty. Zainteresowani zakupami muszą śledzić posty „Wieśniaków z wyboru” na Facebooku. Bo najważniejsze jest, żeby produkty były świeże, domowe i sezonowe. Przykłady? W sierpniu króluje cukinia, są młode ziemniaki i chłodnik na tradycyjnie ukwaszonym mleku. Można dostać też jadalne kwiaty, świeże pomidory, młodą kapustę, pasztety, wędliny, ciasta z owocami i miód. Dużą popularnością cieszą się pomidory smażone w oliwie z serem solankowym i domowe majonezy – lubczykowy, bazyliowy i czosnkowy. Na jesień oferta się zmieni, a właściciele Kredensu Samoobsługowego mają nadzieję, że ich „sklepik” będzie mógł stać w Pomianowie Dolnym przez cały rok. Wszystko zależy jednak od pogody. Kredens nie wytrzymuje silnego wiatru, a mała lodówka – deszczu.

Samoobsługowe stoisko szybko zyskało swoich miłośników. Nic zresztą dziwnego – wpisuje się w ideę slow-life, pozwala kupować bezpośrednio od rolników, daje gwarancję, że produkty są świeże. Pojawiły się nawet głosy innych właścicieli gospodarstw, którzy chcą w swoich miejscowościach stworzyć podobne „sklepiki”. Arleta przyznaje, że coraz więcej osób przychodzi do Kredensu, a ludzie przekazują sobie informację o stoisku w Pomianowie.

Pytam na koniec, czy klientom można aż tak ufać, że Kredens stoi bez nadzoru. Arleta odpowiada wprost: – Tak. Klientom można ufać. My ufamy za nas i za tych innych, sceptycznych i nieufnych.

Zdjęcie: Wieśniaki z wyboru/Facebook

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.