Udostępnij

Porzucili Wrocław, żeby założyć gospodarstwo. Swoje produkty sprzedają w Kredensie Samoobsługowym

19.08.2020

Ona była doktorantką na politechnice we Wrocławiu, on pracował w korporacji. Arleta i Adam spontanicznie zdecydowali o przeprowadzce na wieś, gdzie dziś prowadzą gospodarstwo. Ich produkty można zamówić przez internet albo kupić w Kredensie Samoobsługowym w dolnośląskiej wsi Pomianów Dolny. Wystarczy przyjść, zabrać to, co się chce i zostawić wyliczoną kwotę. Albo – ewentualnie – wydać sobie resztę. W cukiniach.

Świeże warzywa, przetwory, kiszonki, ciasta, pasztety – to wszystko można znaleźć w Kredensie Samoobsługowym. Oferta zmienia się razem z porami roku. W Kredensie nie ma sprzedawcy, nikt nie podaje, nie pakuje ani nie rozlicza zakupów. Każdy może za to przyjść, wybrać produkty i zostawić wyliczoną kwotę. – Taka forma sprzedaży nie jest niczym odkrywczym. W wielu krajach jest to popularne, nikogo nie dziwi i funkcjonuje. U nas jeszcze mało znane, ale zmieniamy to – mówi mi Arleta Butewicz. Razem z Adamem Skurzyńskim tworzą folwark „Wieśniaki z wyboru”, prowadzą pod tą nazwą stronę internetową, profil na Facebooku i sklep.

Z Wrocławia na małą wieś

– Jesteśmy, a raczej byliśmy z Wrocławia. Przez chwilę mieszkaliśmy w mniejszej miejscowości, a teraz już na stałe osiedliśmy w Pomianowie Dolnym – opowiada Arleta. – Ja byłam doktorantką na politechnice, Adam był korpoludkiem. Teraz jesteśmy Wieśniakami i zajmujemy się naszym gospodarstwem. Na nudę nie narzekamy – mamy kozy, gęsi, kaczki, kury, indyki, króliki, pszczoły. Z takich bardziej tradycyjnych zwierząt mamy psy i koty. Uprawiamy też warzywa – tłumaczy. Kiedy rozmawiamy przez telefon, Arleta musi przerwać wywiad, bo zbiera się na burzę i trzeba schować Kredens i zwierzaki. Zasięg jest dość słaby, ale „Wieśniakom” to nie przeszkadza.

Czytaj także: Lokalny Rolnik, czyli bazarek w internecie. Tu kupisz domowy ser, przetwory i świeże owoce

Swoje miejsce w Pomianowie Dolnym, niewielkiej wsi, w której mieszka nieco ponad 500 osób, znaleźli przez internet. Nie szukali jeszcze wtedy domu poza miastem ani nawet działki pod budowę. Na informację o sprzedaży gospodarstwa Arleta trafiła zupełnym przypadkiem, podczas bezsennej nocy. Spontanicznie zdecydowali, że pojadą do Pomianowa.

-Teraz fajnie by pasowało zakończenie pt. „i zostaliśmy już na zawsze”. Jednak tak pięknie nie było, kupno gospodarstwa przez „nierolnika” nie jest najprostsze – trwało to pół roku, ale zakończyło się sukcesem – wspomina Arleta.

https://www.facebook.com/wiesniakizwyboru/posts/999625313829001?__xts__[0]=68.ARCPBpS4JjBiMfExTvPVYUgW6EERUdTrVtsoPY7pWu8O8xlqaYcZNHbn_3zkEXdBIOLrU4UUvEm1AOFMkXcfKWYz8-75CEJJDujuK28gCXDGwLuriKKCXEceahqZhPe7JuOKWIJATXNgZQ4KjJhIlDnzfE7GULOrtamzOawjvDtEbwIwt-CJ0-TZ9cjCkSZfdA1Q3BcQbQcKq3HftOOAeRt66E9BTIpJlZlTM2paFfoCjtiXwvYaALqY-ZJZFcPrmBkzUyHQIFmx_ZV6MsdSQyzJu0h-Z6dKhcnXjWF80KVNR0Dj9IZvv8_9wzpZXZ36LkESVQViqcwBOZd4K2QqN8M&__tn__=-R

Ich warzywa i domowe produkty można zamawiać przez Facebooka, odbierać we Wrocławiu albo bezpośrednio w gospodarstwie. Od innych lokalnych sprzedawców wyróżnia ich właśnie Kredens. Najpierw planowali po prostu wystawiać warzywa w skrzynkach przed bramą. – Ale u nas chyba nie da się niczego robić „tak po prostu”- śmieje się Arleta. Dlatego w Pomianowie stanęła zadaszona witryna na kółkach i malutka lodówka.

Reszta w cukinii i kasztanach

– Produkty są w koszykach lub w słoikach, na wszystkim jest cena, a obok skarbonka. Trzeba mieć „wyliczone” albo wydać sobie resztę cukinią lub – w sezonie – kasztanami – mówi Arleta. Można też do „Wieśniaków” zadzwonić, zapytać o konkretny produkt albo poprosić o przygotowanie czy zostawienie „pod ladą”. – W samym Kredensie nie wystawiamy zbyt wiele na raz – chłodziarka jest mała, a warzywa na słońcu nie czują się zbyt dobrze – dodaje właścicielka Kredensu.

Czytaj także: W Krakowie powstała farma, która dostarcza warzywa nie według życzeń, ale rytmu natury

Nie ma też stałej oferty. Zainteresowani zakupami muszą śledzić posty „Wieśniaków z wyboru” na Facebooku. Bo najważniejsze jest, żeby produkty były świeże, domowe i sezonowe. Przykłady? W sierpniu króluje cukinia, są młode ziemniaki i chłodnik na tradycyjnie ukwaszonym mleku. Można dostać też jadalne kwiaty, świeże pomidory, młodą kapustę, pasztety, wędliny, ciasta z owocami i miód. Dużą popularnością cieszą się pomidory smażone w oliwie z serem solankowym i domowe majonezy – lubczykowy, bazyliowy i czosnkowy. Na jesień oferta się zmieni, a właściciele Kredensu Samoobsługowego mają nadzieję, że ich „sklepik” będzie mógł stać w Pomianowie Dolnym przez cały rok. Wszystko zależy jednak od pogody. Kredens nie wytrzymuje silnego wiatru, a mała lodówka – deszczu.

Samoobsługowe stoisko szybko zyskało swoich miłośników. Nic zresztą dziwnego – wpisuje się w ideę slow-life, pozwala kupować bezpośrednio od rolników, daje gwarancję, że produkty są świeże. Pojawiły się nawet głosy innych właścicieli gospodarstw, którzy chcą w swoich miejscowościach stworzyć podobne „sklepiki”. Arleta przyznaje, że coraz więcej osób przychodzi do Kredensu, a ludzie przekazują sobie informację o stoisku w Pomianowie.

Pytam na koniec, czy klientom można aż tak ufać, że Kredens stoi bez nadzoru. Arleta odpowiada wprost: – Tak. Klientom można ufać. My ufamy za nas i za tych innych, sceptycznych i nieufnych.

Zdjęcie: Wieśniaki z wyboru/Facebook

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.