Udostępnij

Pożar składowiska opon w Raciniewie koło Bydgoszczy. W akcji bierze udział 50 zastępów PSP i OSP

14.11.2020

W Raciniewie w województwie kujawsko-pomorskim w piątek wieczorem wybuchł pożar dużego składowiska opon. W związku z ryzykiem poważnych emisji zanieczyszczeń powietrza, wynikającym ze spalania tworzyw sztucznych, mieszkańców poproszono o niewychodzenie z domów. W sobotę akcja gaśnicza trwa nadal: ogień już się nie rozprzestrzenia, jednak jednak jego dogaszenie zajmie sporo czasu.

Od piątku (13.11) wieczorem trwa akcja gaśnicza w kujawsko-pomorskim Raciniewie, w pobliżu Bydgoszczy i Torunia. Ogień pojawił się na dużym składowisku opon, a ze względu na położenie istniało ryzyko, że dosięgnie on także pobliskie przedsiębiorstwa oraz stację benzynową.

Jak podają lokalne źródła, w kulminacyjnym momencie w akcji gaśniczej brało udział 60 zastępów straży pożarnej. Działania utrudniał gęsty dym, towarzyszący spalaniu tworzyw sztucznych.

Mieszkańcy – z uwagi na ryzyko poważnych przekroczeń poziomów zanieczyszczeń powietrza – zostali poproszeni o niewychodzenie z domów.

Opublikowany przez OSP Unisław Sobota, 14 listopada 2020

Obecnie trwa natomiast proces dogaszania obszaru, obejmującego ponad 1 hektar – podała przed godz. 9. strona „Bydgoszcz 998”. Radio Eska informuje, że dogaszanie ognia potrwa nawet kilkanaście godzin (publikacja z soboty, ok. godz. 13).

W akcji bierze udział około 50 zastępów straży pożarnej – poinformował po godz. 14. na Twitterze Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Mikołaj Bogdanowicz. W związku z sytuacją powołano sztab kryzysowy.

Jak podaje m.in. Onet, wójt gminy Unisław, Jakub Danielewicz, powiedział PAP, że składowisko działało nielegalnie. Urzędnicy od dawna mieli zwracać uwagę, że jest ono zbyt duże. Na właściciela miały też być nakładane kary (w wysokości 2,5 mln złotych).

Sytuacja na godzinę 8:00 w Raciniewie. W kulminacyjnym momencie w akcji udział brało okolo 60 zastępów. Aktualnie trwa…

Opublikowany przez Bydgoszcz 998 Piątek, 13 listopada 2020

_

Zdjęcie: Twitter/KP Urząd Wojewódzki

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.