Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles przyjrzeli się emisjom zanieczyszczeń powietrza w trakcie używania kuchenek gazowych. Jak się okazuje, gotowanie na gazie może spowodować, że powietrze w mieszkaniu będzie nawet kilkukrotnie bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz.
Analiza jakości powietrza w pomieszczeniach wykazała, że stężenia tlenku węgla (CO) podczas gotowania i pieczenia mogą istotnie przekraczać poziomy ustalone przez federalne i stanowe normy jakości powietrza (na zewnątrz). Sytuacja wygląda jeszcze gorzej, jeśli chodzi o zanieczyszczenia NO2.
Kiedy kuchenka i piekarnik gazowy były używane jednocześnie przez godzinę, narażenie na dwutlenek azotu przekraczało dopuszczalne w Kalifornii normy (dla powietrza na zewnątrz) w 90 proc. modelowanych scenariuszach emisji. W niektórych przypadkach zdarzało się, że rejestrowana podczas gotowania jakość powietrza była nawet pięciokrotnie gorsza niż na zewnątrz.
O szkodliwości wdychania tlenków azotu pisaliśmy m.in. TUTAJ. Wśród problemów najczęściej wskazywanych jako wynik tylko krótkotrwałego narażenia na NO i NO2 znajdują się m.in. podrażnienia układu oddechowego, szczególnie u osób chorujących na schorzenia, takie jak astma i POChP, czy też podrażnienia spojówek oczu oraz śluzówek nosa i gardła.
Zagrożenie wewnątrz domu
Doktor Robert Gould, patolog cytowany przez brytyjskiego „Guardiana”, zwraca uwagę na fakt, że problem zanieczyszczeń powietrza w budynkach dotyczy najczęściej biedniejszej części społeczeństwa. Naukowiec podkreśla, że konieczne jest podjęcie inwestycji chroniących tych, których zdrowie jest najbardziej zagrożone.
Autorzy raportu wskazują również na konieczność ochrony zdrowia domowników, a jako najlepsze rozwiązanie wskazują przejście na kuchenki i piekarniki elektryczne. Jako rozwiązania doraźne wskazują m.in. wykorzystywanie urządzeń wentylacyjnych (nie wszędzie obecnych), oczyszczanie powietrza urządzeniami z filtrami HEPA lub przynajmniej wietrzenie w czasie gotowania.
Jak podaje Europejska Agencja Środowiska, wielu mieszkańców Europy spędza w budynkach (w domu, pracy lub szkole) nawet 90 proc. swojego czasu. Dlatego ważne jest, by dbać także o jakość powietrza w pomieszczeniach – szczególnie teraz, gdy wielu z nas zostało zmuszonych do pracy tam, gdzie również przyrządza posiłki.
Wśród źródeł zanieczyszczeń w pomieszczeniach EAŚ wskazuje m.in. powietrze z zewnątrz, niektóre materiały i tworzywa wykorzystywane w budownictwie oraz właśnie gotowanie. [Więcej na ten temat (w j. polskim) można przeczytać na stronie agencji].
_
Z całością raportu naukowców z Los Angeles (w j. angielskim) można zapoznać się tutaj.
Zdjęcie: Shutterstock/Nataliya Pokrovska