Udostępnij

Pożary lasów grożą przekroczeniem punktu przełomowego katastrofy klimatycznej

23.08.2019

W kilka tygodni po tym, jak świat obiegły zdjęcia satelitarne płonącej Arktyki (zarówno w części północnoamerykańskiej, jak i euroazjatyckiej), naukowcy z kanadyjskiego-amerykańskiego zespołu przedstawili wyniki badań, przybliżających negatywne skutki serii pożarów w lasach borealnych na północy globu, z perspektywy problemu zmian klimatycznych. Magazynują one bowiem węgiel nie tylko w drzewach, ale i w glebie.

Od dwóch dni media żyją tematów płonących lasów Ameryki Południowej, które są oczywiście wielką stratą dla świata – ogień to straty dla lokalnej bioróżnorodności, znikanie drzew cennych dla produkcji tlenu i redukcji CO2, a także emisje dwutlenku węgla same w sobie. Właśnie tej ostatniej kwestii, w odniesieniu do lasów Arktyki płonących w 2014 roku, przyjrzeli się naukowcy, którzy wyniki swoich badań opublikowali w czasopiśmie „Nature„.

Lasy borealne magazynują bowiem znaczne ilości węgla nie tylko w drzewach, ale także w glebie. Coraz częstsze pożary grożą natomiast uwolnieniem jednego i drugiego.

„Wiemy, że w tych glebach jest naprawdę stary węgiel – węgiel, który ma setki tysięcy lat” – powiedziała Michelle Mack z Northern Arizona University, jedna ze współautorek badania. Naukowcy podkreślają, że w borealnych lasach północy zgromadzona jest aż 1/3 węgla na Planecie, jednak historycznie – nawet w przypadku pożarów, zdarzających się z określoną częstotliwością co jakiś czas – pozostawał w glebie i nie wydostawał się do atmosfery. Teraz jednak, wraz ze zmianą klimatu i większą częstotliwością pożarów, wzrasta ryzyko, że będzie on w coraz większym stopniu emitowany do atmosfery.

„Spalanie tego 'starego węgla’ znajdującego się w glebie może potencjalnie zmienić globalny obieg węgla. Lasy borealne, które przez tysiąclecia pełniły funkcję pochłaniaczy węgla, stały się źródłem węgla atmosferycznego. (…) Może to potencjalnie przyspieszyć ocieplanie się klimatu” – powiedział współprowadzący badania Jill F. Johnstone, z University of Saskatchewan. Wówczas do czynienia możemy mieć z niebezpiecznych sprzężeniem zwrotnym – uwalnianie węgla napędzać będzie dalszy wzrost temperatur i tym samym kolejne pożary.

Ponadto naukowcy zwrócili uwagę, że w przypadku młodszych drzewostanów (niemających 60 lat), ryzyko uwalniania dwutlenku węgla z gleby jest większe. Dzieje się tak, ponieważ w przypadku drzew starszych grubsza jest warstwa materii, osłaniającej węgiel w glebie. Podkreślają jednak, że coraz częstsze pożary będą zmniejszać szanse na odbudowę warstwy chroniącej zmagazynowany w glebie węgiel, co dodatkowo wzmacniać będzie emisje.

 

Źródła: Nature, EurekAlert!

Zdjęcie: Shutterstock/Melissa King

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.