Syberia w tym roku jest wyjątkowo mocno doświadczona pożarami. Płonie głównie tajga. Choć większość pożarów wynika z działania człowieka, choćby z wypalania traw, nie da się ukryć, że coraz większa w tym rola ocieplającego się klimatu.
W tym roku ogień pojawił się wyjątkowo wcześnie i ze zdwojoną siłą. Niektórzy wręcz mówią o drugim froncie otwartym przez Putina. Rosja wypowiedziała wojnę Ukrainie, paląc i niszcząc miasta, a teraz to pożary niszczą Rosję. Zestawienie obu faktów jest nieprzypadkowe. Zwykle to armia stanowiła duże wsparcie w akcjach gaśniczych. Tym razem jednak, zajęta podbijaniem obcego państwa, nie może włączyć się w dotychczasowej skali w akcje ratownicze. A skala pożarów jest poważna. Tylko w sobotę w regionie Krasnojarskim w pożarach zginęło osiem osób, a kolejnych jedenaście trafiło do szpitala.
🔴⚠️🔥The city of #Turgan in western #Siberia is heavily engulfed by the smoke of multiple #wildfires across its oblast, as shown in the new #Landsat 9 📸of May 7 where more than 600km2 of burned land are visible together with active fires. #Wildfires2022Russia #ClimateEmergency pic.twitter.com/3bqv8no6BT
— SatWorld (@or_bit_eye) May 8, 2022
Doniesienia o pierwszych pożarach pojawiły się już pod koniec marca, ale duże rozmiary żywioł osiągnął w połowie kwietnia. Satelita należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej już 17 kwietnia zauważył ogromne pożary niecałe 100 km od Omska, jednego z większych miast na południu Syberii. Ogień szybko się rozprzestrzeniał, bo sprzyjały mu warunki pogodowe. Kiedy u nas było dość zimno, na zachodzie Syberii temperatury były co najmniej 3oC wyższe od średniej 1981-2010. W praktyce oznaczało to wartości na termometrach często przekraczające w ciągu dnia 20oC. W Omsku w połowie kwietnia było 24oC, a pod koniec miesiąca nawet 28oC.
Szkarłatny księżyc nad Seattle
Efekty pierwszych w tym roku pożarów na Syberii zauważyli nawet ludzie mieszkający na zachodnim wybrzeżu USA, m.in. w Seattle, jak pokazuje zdjęcie, mieszkańcy miast mogli obserwować szkarłatny odcień Księżyca. To efekt wiatru, który nie tylko przyniósł pył znad pustyni Gobi, ale też dymy z płonącej tajgi.
The crescent Moon had a distinct reddish hue as it peeked above the horizon this morning. High level smoke from fires in Siberia as well as dust from the Gobi Desert may be contributing factors. pic.twitter.com/03TefpCgB6
— NWS Seattle (@NWSSeattle) April 24, 2022
Dlaczego pożary na Syberii tak trudno ugasić?
Syberyjskie lasy to trudny do wyobrażenia obszar. Gęstość zaludnienia jest na zupełnie innym poziomie, a odległości między jedną a drugą miejscowością liczone są w kilometrach. Nie ma tam dróg, szlaków przeciwpożarowych, lasy nie są podzielone liniami oddziałowymi na sektory. Przywołując tytuł książki Gustawa Herlinga-Grudzieńskiego to inny świat.
Zwykle tak duże obszary są gaszone nie przez straż pożarną, a wojskowe lotnictwo. Akcje gaśnicze są wspierane przez siły lądowe posiadające sprzęt pozwalający na poruszanie się w niedostępnych, pozbawionych dróg terenach. Przez pożary cierpi również fauna. Na nagraniach można zobaczyć, jak przed szybko nierozprzestrzeniającymi się pożarami uciekają stada łosi.
A terrified family of elks is filmed fleeing a wildfire in Tyumen region, Western Siberia #wildfires2022Russia pic.twitter.com/n2Rb0UJRzj
— The Siberian Times (@siberian_times) April 19, 2022
Dramat pożarów, to też dramat zwykłych ludzi. Pożary, które w maju zaczęły obejmować Kraj Krasnojarski zabiły już 19 osób. Brak wsparcia ze strony wojska powoduje, że pożary bardzo szybko niszczą całe wsie. Trzy osoby, w tym dwoje dzieci, zginęły w pożarach we wsi Talaszanka, około 200 kilometrów na północ od Krasnojarska. Kolejne dwie ofiary pochodzą z wioski Nikolsk, 300 kilometrów na zachód od Krasnojarska. To tylko dwa z wielu przykładów, bo te ponure statystyki będą się zmieniać w kolejnych dniach i tygodniach.
Roman Vilfand z Rosyjskiego Centrum Badań Hydrometeorologicznych poinformował agencję TASS, że takie pożary zdarzały się w maju wyjątkowo rzadko. „Ale od dawna nie padało. Były pożary, a teraz doszedł silny wiatr”, powiedział Vilfand.
Czytaj również: Syberia jako mroźna i bezludna kraina? Zdaniem naukowczyń obszar ten wkrótce radykalnie się zmieni
–