Udostępnij

Syberia płonie, wojsko nie może pomóc. „To drugi front Putina”

09.05.2022

Syberia w tym roku jest wyjątkowo mocno doświadczona pożarami. Płonie głównie tajga. Choć większość pożarów wynika z działania człowieka, choćby z wypalania traw, nie da się ukryć, że coraz większa w tym rola ocieplającego się klimatu.

W tym roku ogień pojawił się wyjątkowo wcześnie i ze zdwojoną siłą. Niektórzy wręcz mówią o drugim froncie otwartym przez Putina. Rosja wypowiedziała wojnę Ukrainie, paląc i niszcząc miasta, a teraz to pożary niszczą Rosję. Zestawienie obu faktów jest nieprzypadkowe. Zwykle to armia stanowiła duże wsparcie w akcjach gaśniczych. Tym razem jednak, zajęta podbijaniem obcego państwa, nie może włączyć się w dotychczasowej skali w akcje ratownicze. A skala pożarów jest poważna. Tylko w sobotę w regionie Krasnojarskim w pożarach zginęło osiem osób, a kolejnych jedenaście trafiło do szpitala.

Doniesienia o pierwszych pożarach pojawiły się już pod koniec marca, ale duże rozmiary żywioł osiągnął w połowie kwietnia. Satelita należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej już 17 kwietnia zauważył ogromne pożary niecałe 100 km od Omska, jednego z większych miast na południu Syberii. Ogień szybko się rozprzestrzeniał, bo sprzyjały mu warunki pogodowe. Kiedy u nas było dość zimno, na zachodzie Syberii temperatury były co najmniej 3oC wyższe od średniej 1981-2010. W praktyce oznaczało to wartości na termometrach często przekraczające w ciągu dnia 20oC. W Omsku w połowie kwietnia było 24oC, a pod koniec miesiąca nawet 28oC.

Szkarłatny księżyc nad Seattle

Efekty pierwszych w tym roku pożarów na Syberii zauważyli nawet ludzie mieszkający na zachodnim wybrzeżu USA, m.in. w Seattle, jak pokazuje zdjęcie, mieszkańcy miast mogli obserwować szkarłatny odcień Księżyca. To efekt wiatru, który nie tylko przyniósł pył znad pustyni Gobi, ale też dymy z płonącej tajgi.

Dlaczego pożary na Syberii tak trudno ugasić?

Syberyjskie lasy to trudny do wyobrażenia obszar. Gęstość zaludnienia jest na zupełnie innym poziomie, a odległości między jedną a drugą miejscowością liczone są w kilometrach. Nie ma tam dróg, szlaków przeciwpożarowych, lasy nie są podzielone liniami oddziałowymi na sektory. Przywołując tytuł książki Gustawa Herlinga-Grudzieńskiego to inny świat.

Zwykle tak duże obszary są gaszone nie przez straż pożarną, a wojskowe lotnictwo. Akcje gaśnicze są wspierane przez siły lądowe posiadające sprzęt pozwalający na poruszanie się w niedostępnych, pozbawionych dróg terenach. Przez pożary cierpi również fauna. Na nagraniach można zobaczyć, jak przed szybko nierozprzestrzeniającymi się pożarami uciekają stada łosi.

Dramat pożarów, to też dramat zwykłych ludzi. Pożary, które w maju zaczęły obejmować Kraj Krasnojarski zabiły już 19 osób. Brak wsparcia ze strony wojska powoduje, że pożary bardzo szybko niszczą całe wsie. Trzy osoby, w tym dwoje dzieci, zginęły w pożarach we wsi Talaszanka, około 200 kilometrów na północ od Krasnojarska. Kolejne dwie ofiary pochodzą z wioski Nikolsk, 300 kilometrów na zachód od Krasnojarska. To tylko dwa z wielu przykładów, bo te ponure statystyki będą się zmieniać w kolejnych dniach i tygodniach.

Roman Vilfand z Rosyjskiego Centrum Badań Hydrometeorologicznych poinformował agencję TASS, że takie pożary zdarzały się w maju wyjątkowo rzadko. „Ale od dawna nie padało. Były pożary, a teraz doszedł silny wiatr”, powiedział Vilfand.

Czytaj również: Syberia jako mroźna i bezludna kraina? Zdaniem naukowczyń obszar ten wkrótce radykalnie się zmieni

Autor

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracujący od lat z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.