Pięcioro osób składa pozew wobec Skarbu Państwa zarzucając polskim władzom zaniedbania w sprawie ochrony klimatu. Pozywający i pozywające domagają się od rządu zdecydowanych działań na rzecz walki z problemem globalnego ocieplenia. Chodzi o zredukowanie emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 60 proc. do 2030 roku i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2043.
Pięcioro obywatelek i obywateli zdecydowało się na pozew przeciwko polskiemu rządowi, reprezentowanemu przed sądem przez Skarb Państwa.
Pozew w sprawie klimatu
Nie domagają się jednak odszkodowań, a uznania odpowiedzialności państwa za zapewnienie bezpieczeństwa klimatycznego. Chcą także zobowiązania przez sąd rządu do podjęcia działań na rzecz ochrony klimatu. Chodzi o zredukowanie krajowych emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 60 proc. do 2030 roku, a następnie osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2043 roku.
Czytaj także: Stężenie CO2 o 50% większe niż przed rewolucją przemysłową
„Zmiany klimatu dotyczą nas wszystkich. Wraz z moją rodziną robimy wiele, by ograniczać nasz wpływ na planetę. I jest dla mnie niezrozumiałe, że polskie władze nie przeciwdziałają kryzysowi klimatycznemu. Obarczają odpowiedzialnością nas, zwykłych obywateli, obarczają odpowiedzialnością górników, pracowników energetyki. Chcę, żeby to rządzący wzięli odpowiedzialność za naszą klimatyczną przyszłość”– powiedziała Monika Stasiak, która pozywa Skarb Państwa w trosce o przyszłość kilkuletniego syna.
„Namacalne szkody”
„Kryzys klimatyczny jest faktem tu i teraz: w Polsce w 2021 roku. W naszym kraju już teraz na skutek zmiany klimatu cierpią konkretni ludzie: rolnicy, którym susza niszczy plony, rodzice obawiający się o bezpieczną przyszłość dla swoich dzieci, osoby, których mienie narażone jest na niszczycielski wpływ gwałtownych ulew czy trąb powietrznych. To są namacalne szkody i będą one tylko rosły, jeśli odpowiedzialni za kształtowanie rzeczywistości gospodarczej rząd nie zrobi nic, aby zapobiec katastrofie klimatycznej” – powiedział w oświadczeniu dr Marcin Stoczkiewicz, prawnik z Fundacji ClientEarth.
Czytaj także: Zabójcze fale upałów: Za ponad jedną trzecią zgonów odpowiada zmiana klimatu
„Skończył się czas na gadanie, przyszedł czas na działanie. Uważam, że rządzący zbyt długo byli bierni nie podejmując działań, które będą chroniły nas, obywatelki i obywateli, przed zmianami klimatu. Kryzys klimatyczny to największe wyzwanie ludzkości. Ze strony polityków potrzebne są konkrety” – wyjaśnia jedna z pozywających, Małgorzata Górska, której dom narażony jest narażony na częstsze podtopienia w wyniku burz.
Pozywających wspiera organizacja non-profit ClientEarth oraz polska kancelaria prawna GESSEL.
_
Korzystałem m.in. z materiałów prasowych ClientEarth.
Zdjęcie: Shutterstock/Pawel_Brzozowski